UA / RU
Підтримати ZN.ua

НАУКОВО-ОСВІТНЄ ВІКНО В ЄВРОПУ

Кілька тижнів тому в залі Віденської торгово-промислової палати у присутності найвищих представн...

Автор: Олександр Рожен

Кілька тижнів тому в залі Віденської торгово-промислової палати у присутності найвищих представників двох країн — Президента України Леоніда Кучми і федерального президента Республіки Австрії Томаса Клейстіля, а також інших важливих державних діячів було підписано документи про підключення України до загальноєвропейської дослідницької мережі GEANT. Голова спостережної ради ВАТ «Укртелеком» Станіслав ДОВГИЙ назвав цю подію історичною. «Україна першою з країн СНД, — сказав Станіслав Олексійович, — отримала дозвіл на підключення до найбільшої в Європі освітньої та науково-дослідної мережі GEANT. Її річне фінансування сягає майже 300 мільйонів доларів. Сьогодні до неї під’єднано понад 3 мільйони користувачів із 31 країни і понад 3 тисячі університетів, провідних наукових установ Європи.

Можливості, надані мережею, без усякого перебільшення, колосальні. Вперше Україна отримала доступ до світової глобальної дослідницької мережі. Використання методів і технологій, що мають досить широкий розвиток в Україні (системи дистанційного зондування, системи аерокосмічних засобів, створення розподілених банків даних, інформаційно-аналітичного моніторингу), дають можливість реально взяти участь в інтеграції і дистанційних дослідницьких проектах європейського співтовариства.

Останнім часом у системі освіти ми наближаємося до серйозних революційних змін. Річ у тім, що заочна освіта як така практично себе вичерпала. Вечірнє навчання також не має реальної підтримки більшості навчальних закладів. Їм на зміну приходить дистанційне навчання. Воно передбачає входження в систему віртуальних європейських і світових університетів. Навчаючись у одному з таких дистанційних центрів, можна брати курси з різноманітних вищих навчальних закладів не лише України, а й країн Європи та всього світу. Це дозволяє отримати диплом віртуального університету чи іншого навчального закладу, сертифікованого і визнаного в усьому світі. На жаль, зараз не всі наші дипломи визнаються в інших країнах, але якщо програміст за рік-півтора може підтвердити наш диплом на Заході, то, приміром, економісту чи психологу для цього може знадобитися навчання ще протягом майже десяти років.

Нова система відкриває широкі перспективи також і в інших галузях. Приміром, вона дозволяє надати нашим громадянам дистанційні робочі місця, і виконання в Україні серйозних проектів, і участь у проектах не лише окремих дослідників, а й організацій.

Десь місяць тому, під час візиту Президента України в Індію, ми відвідали технопарк у Бангалорі, названий індійською «силіконовою долиною». Ми були вражені тими досягненнями, яких домоглися в цій країні завдяки застосуванню інформаційно-телекомунікаційних технологій. Причому не слід скидати з рахунків, що рівень розвитку Індії за багатьма параметрами поступається Україні. Тут майже вдвічі нижчий рівень доходів на душу населення. Або ось такий показник: в Україні на 100 жителів — 22 телефонні апарати, а в Індії — лише два. Та все ж у рамках технопарку, де працює близько 100 підприємств, підключення до інформаційних мереж дало можливість протягом 10 років вийти на рівень доходів 8,2 млрд. дол. за рахунок експорту програмного забезпечення. Це приблизно дорівнює бюджету України.

Ось які думки виникають, коли думаєш про вступ України в GEANT. Слід пам’ятати, що до цієї мережі підключені всі країни європейського співтовариства та країни, що претендують на членство в ньому. Упевнений — підключення до GEANT є важливим кроком для входження України в ЄС».

На прес-конференції, що відбулася після підписання документів, австрійські й українські державні діячі, науковці, топ-менеджери поділилися своїми думками про значення цієї події.

Петер РАСТЛ, директор ACONET, Республіка Австрія:

— GEANT французькою означає «величезний». Крім того, історія створення єдиної європейської науково-дослідної мережі показова своїм динамізмом. Маючи 1998 року ємність усього лише 34 Мегабіти за секунду, 1999-го вона зростає до 155 Мегабітів за секунду. А вже торік запускається мережа з колосальною ємністю 10 Гігабіт за секунду. Мережа — символ об’єднаної Європи.

Основне її завдання — підтримання кооперації між науковцями як Європи, так і Америки. Для прикладу можу навести проект, у якому бере участь міжнародний науковий центр у Швейцарії — ЦЕРН. Щоб передавати величезний обсяг інформації, вироблений такою розгалуженою науковою організацією, необхідна достатня потужність, тому комутаційний вузол у Відні з’єднаний потоком ємністю в 10 Гігабіт із Швейцарією.

Звісно, партнери мережі виявляють великий інтерес, щоб держава з таким величезним науковим потенціалом, як Україна, стала одним із учасників об’єднання. Питання полягало у вартості. І тут адміністрація австрійської комп’ютерної мережі ACONET запропонувала допомогу. У минулому ми підтримували східних сусідів Австрії в під’єднанні до GEANT. Саме тому для нас було майже саме собою зрозумілим надати Україні стартову допомогу у під’єднанні до мережі. Тепер українським ученим надається можливість входити в контакт із їхніми партнерами і колегами в наукових колах Європи, безплатно використовувати їхні інформаційні ресурси.

Звісно, відкриваються величезні можливості використання мережі і для практичного застосування, зокрема, для спільних робіт з телемедицини. Приміром, рентгенівські знімки, аналізи, генетичні розшифровки, отримані лікарями в одній країні, можуть бути переглянуті і проаналізовані колегами в інших країнах. Можливість доступу до потужних серверів в інших країнах дуже важлива при розробці автомашин чи літаків. Інтернет стає найважливішим інструментом, який застосовується в усіх галузях природознавства — таких, як радіоастрономія, молекулярна біологія, спільне вивчення генетичного коду і так далі.

Роман КАРРЕ, Австрійська телекомунікаційна компанія UTA Telekom AG:

— Ми дуже пишаємося тим, що знайшли в Україні партнера, який разом із нами працює у наведенні історичних мостів між народами. Сподіваємося знайти в «Укртелекомі» партнера, що допоможе просуванню в країни Східної Європи. Починаємо проект із підключення до мережі GEANT. Так швидко, як із нашим партнером «Укртелекомом», ми ще ніколи не реалізовували жоден проект у Східній Європі. Ми давно ведемо бізнес у цьому регіоні і чудово знаємо місцеві умови роботи. Такого ми не зустрічали. Саме тому ми надаємо великого значення з’єднанню між Києвом і Віднем. Це принесе лише користь, оскільки лише та комерційна діяльність, за якої вигоду отримують обидві сторони, має міцне майбутнє.

Ми усвідомлюємо — майбутнє Європи знаходиться на Сході: тут нові ринки, тут виростають нові фахівці з телекомунікацій. Все це призведе до того, що багато європейських компаній неодмінно намагатимуться створити свої філії, зокрема в Україні. І цей розвиток починається із з’єднання наукових інститутів, шкіл і освітніх закладів. З цього моменту науковий світ стає єдиним. Вчені, завдяки електронним засобам обміну інформацією, зможуть практично миттєво поділитися своїми дослідженнями з колегами в різних країнах.

Олексій САВЧЕНКО, член-кореспондент НАНУ:

— Хотів би звернути увагу на таку далеко не другорядну деталь — поки з членів колишнього Союзу, окрім прибалтів, ні в кого не вийшло з підключенням до GEANT. Треба віддати належне Австрії — тут до нас ставляться дуже тепло. Коли я приїжджаю з колегами у справах в інші країни Європи, відчуваю, що там на нас дивляться насторожено — як на потенційних прохачів.

Австрійці будують взаємини з нами як із рівноправними партнерами. Це важливо знати, щоб оцінити значення підключення до GEANT. Мені особисто як фаховому вченому мережа дає величезні переваги. Я займаюся питаннями електромагнітного метання — це досить нова галузь. Семінари з цих питань проводяться в різних країнах світу, і отримати оперативно інформацію практично неможливо. Однак досить увійти в мережу GEANT, увести ключове слово «електродинаміка», «електромагнітне поле», «скін-шар», відразу ж оживає база всіх трьох тисяч західноєвропейських наукових установ. Інформація прямо сиплеться до мене. Це — перший варіант використання GEANT.

Другий варіант — я зв’язуюся зі своїм колегою в будь-якій країні, і ми в он-лайновому режимі можемо провести дискусію з тих чи інших питань. Це теж дуже важливо. Звісно, це можна зробити і по телефону, але наукова мережа дає можливість написати на дошці формулу, схему і передати колезі. І найголовніше — у дискусії можуть брати участь по кілька людей із кожного боку. Так ми дуже швидко розуміємо один одного.

Ще один дуже важливий момент. Тепер наші західні колеги можуть зацікавитися нашими розробками, поміщеними в мережу. Так можна створювати робочі колективи, розташовані в різних точках планети. Разом досліджувати, розробляти, конструювати і так далі. На Заході вже працюють міжнародні колективи. Тепер і нам можна брати участь у міжнародному розподілі наукової праці — отримати запрошення, включитися в міжнародний науковий колектив. Система допоможе таким колективам швидко згуртовуватися і починати працювати.

— Коли зможуть скористатися цією системою наковці в Україні?

— Гадаю, ледь не відразу. «Укртелеком» практично вже зараз може надати таку послугу. Якщо ж провайдер не «Укртелеком», то знадобиться якийсь час на підключення.

Василь КРЕМЕНЬ, міністр освіти та науки:

— З підключенням до мережі GEANT ми реально отримуємо новий тип навчання в Україні. Це цілком співзвучно освітній реформі в нашій країні — відтепер діти зможуть формувати свої знання не лише на основі того, що є в Україні, а й на підвалинах найкращого, що є в Європі й у світі...

— У багатьох українських школах уже з’явилися комп’ютери, але, на жаль, дуже часто вони не під’єднані до Інтернету, і в результаті їх використовують лише як друкарські машинки чи для ігор. Які перспективи поліпшення ситуації?

— Сподіваємося, що в бюджеті наступного року на комп’ютеризацію шкіл будуть виділені достатні кошти, що дозволять вирішити цю проблему комплексно. Підключитися до такої потужної системи і не скористатися її перевагами — це було б серйозною помилкою. Сьогодні не можна уявити школу без комп’ютера. Відходить у минуле клас із дошкою та крейдою, тому за наповнення рядка в бюджеті країни треба боротися.