В Україні непомітно та тихо розгортається битва проти стійких до антибіотиків бактерій. Українські науковці на базі Інституту молекулярної біології і генетики створюють експертний центр у межах проєкту SURE-AMR. Нині розроблено методику боротьби з [blink title="антибіотикорезистентністю" headinfo="Антибіотикорезистентність"] Стійкість бактерій до антибактеріального препарату, який має їх знищити.[/blink], яку апробовують в медичних закладах України, пише Людмила Замірська у статті "Антибіотикорезистентність: перші успіхи українських вчених у боротьбі із супербактеріями".
Проєкт SURE-AMR підтримує програма ЄС Twinning Bottom-Up від Horizon Europe. В Україні до складу наукової групи входять лікарі та учені. Колеги з Іспанії, Польщі, Німеччини, Італії підтримують їх у вивченні антибіотикорезистентності.
Про результати роботи українських дослідників, які опубліковані в міжнародному виданні Science, ZN.UA дізналося в мікробіологині, старшої наукової співробітниці Інституту молекулярної біології і генетики НАН України та керівниці проєкту Олени Моршинець.
"Ми пролікували важкого пацієнта, військового, який був на межі життя і смерті, в септичному шоці. Використовуючи наші схеми лікування, ми змогли допомогти йому. Після цього ми опублікували статтю про цей випадок, аби мати доказову базу. Нам важливо показати не тільки в Україні, а й за кордоном, що наша схема спрацювала, й розповісти про неї якомога більшій кількості клініцистів. І справді, після публікації цієї статті рівень інтересу до нашого дослідження значно зріс", - розповіла вона.
Моршинець пояснила, що науковцям вдалося виявити можливість за допомогою одного антибіотика зробити бактерії знову чутливими до іншого. Вона назвала це справжнім відкриттям української науки та зазначила, що цей феномен до цього часу не вивчався в контексті складних грамнегативних бактерій, тому схема науковців, які беруть участь у проєкті SURE-AMR, є унікальною і для них важливо докладно вивчити механізми, що стоять за її ефективністю.
"Наші дослідження почались із вивчення антибіоплівкових властивостей "Азитроміцину" — антибіотика, який традиційно не асоціюється з великими надіями в лікуванні резистентних бактерій. Однак відомо, що він здатний пригнічувати біоплівки синьогнійної палички, яка зазвичай є стійкою до антибіотиків. Також відомим є факт, що грамнегативні бактерії, зокрема [blink title="синьогнійка" headinfo="Синьогнійна паличка"]Один з основних збудників гнійно-запальних процесів.[/blink], зазвичай нечутливі до "Азитроміцину", - наголошує мікробіологиня.
За її словами, українські дослідники перевірили можливість застосування "Азитроміцину" як антибіоплівкову терапію в лікуванні інших грамнегативних бактерій, що схожі на синьогнійку (зокрема, полірезистентної клебсієли) та отримали дуже позитивні результати. Нині учасники проєкту детальніше вивчають зміну "Азитроміцином" чутливості бактерій до інших антибіотиків, зокрема "Меропенему".
Однак Моршинець підкреслює, що завдяки комбінації вищезазначених антибіотиків медики вже зараз змогли успішно лікувати пацієнтів із резистентністю до традиційних препаратів. Вона також звернула увагу на те, що "Меропенем" не є резервним антибіотиком, однак входить до списку важливих ліків, які використовуються під час лікування найскладніших випадків.
Керівниця проєкту розповіла, що вчені адаптували стратегії для лікування пацієнтів-військових, оскільки багато військовослужбовців страждають від множинних інфекцій, які ускладнюють лікування.
"Ми накопичили низку клінічних випадків, які дають певне уявлення про ефективність підходу. Ми не використовуємо нових молекул, а застосовуємо вже відомі препарати в ширшому спектрі, ніж це зазначено в інструкціях, для лікування тих випадків, де є антибіотикорезистентність. І комбінація цих антибіотиків дає результат", - пояснила вона.
Старша наукова співробітниця Інституту молекулярної біології і генетики НАН заявила, що дослідження українських науковців тривають і нині ведеться співпраця з кількома приватними і державними госпіталями.
"Однак варто зазначити, що сама система госпіталів в Україні не завжди підтримує такі ініціативи. Ті лікарі, які застосували цю схему лікування, бачили, що вона працює, й тому продовжують її використовувати, включаючи до рутинної практики. Більшість же лікарів не цікавиться, не хоче розбиратися, вони просто заплющують очі на проблему антибіотикорезистентності", - вказує Моршинець.
Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для постановки будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!