UA / RU
Підтримати ZN.ua

Листи щастя

Мотиваційні листи абітурієнтів прийматимуть уже цієї вступної кампанії.

Автор: Оксана Онищенко

Тепер у нас, як у закордонних університетах, абітурієнти разом із сертифікатами ЗНО подаватимуть до вишів мотиваційні листи.

Це дозволив Закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення освітньої діяльності у сфері вищої освіти", який менше тижня тому набрав чинності.

"У дитинстві я спав біля вікна і любив дивитися на зорі, тому хочу стати астрономом", "Коли я був маленьким, дідусь ліпив мені коників з хліба, і тепер я мрію стати ветеринаром", "Хочу навчатися у вас, бо нікуди більше мене не візьмуть із такими результатами ЗНО" - в мережах уже діляться жартівливими ідеями для мotivation letter. І співчувають: це ж якщо кожен абітурієнт має право подати п'ять заяв на вступ, йому доведеться писати п'ять листів! Отже, підказки будуть не зайвими.

Абітурієнтам же не до жартів. Із двох причин. Перша: найкращу ідею може спаплюжити недолуге виконання. Як мотиваційні листи працюють за кордоном, ми знаємо, а як це буде в нас - питання. І друга: часу до вступної кампанії залишилося обмаль, і хотілося б уже готуватися до вступу, а репетиторів із написання мотиваційних листів майже немає. Хіба що особи з позитивним досвідом вступу до західних університетів. Та й невідомо, як саме їх писати, якими будуть вимоги в Україні (воно й не дивно, адже закон набрав чинності менше тижня тому).

Як повідомив DT.UA директор Директорату вищої освіти і освіти дорослих МОН Олег Шаров, уже готуються зміни до Умов прийому на 2020 рік , і наприкінці січня їх буде виставлено на громадське обговорення. Потім норма про мотиваційні листи з'явиться у правилах прийому університетів.

За законом, мотиваційний лист під час вступу не є обов'язковим, кожен виш сам вирішує, чи хоче він його отримати від своїх абітурієнтів. "Я переконаний, що будуть університети, які скористаються новацією у 2020 році, - прогнозує Олег Шаров. - Але багато вишів просто не встигнуть зараз це зробити і впровадять мотиваційні листи у 2021 році".

Як усе це працюватиме

Якщо університет таки вимагатиме від своїх майбутніх студентів мотиваційні листи, то він має: а) ознайомити абітурієнтів із вимогами й розробити критерії їх оцінювання та б) прийняти ці листи, перевірити їх і оголосити результати.

"На сайті вишу опублікують не самі листи, а бали за них та прізвища й ініціали вступників, щоб заднім числом ніхто нічого не змінював", - пояснює Олег Шаров.

Важливий нюанс: мотиваційні листи мають бути написані й перевірені до початку сесії ЗНО. Перше ЗНО в нас буде 21 травня, отже, 20 травня абітурієнти вже знатимуть, як обраний ними університет оцінив їхні листи.

За мотиваційний лист абітурієнти можуть отримати один чи два бали. Нібито й дрібниця, але в боротьбі за місця у виші може мати значення кожен бал. Врахуйте також, що мотиваційний лист - не єдиний доважок до балів ЗНО та атестату. Додатково можна отримати до п'яти балів за підготовчі курси (для природничо-математичних та інженерно-технічних спеціальностей) і перемоги в олімпіадах.

Які плюси ідеї впровадження мотиваційних листів

Є шанс, що завдяки ним університети зможуть відібрати вмотивованих абітурієнтів і трохи підтримати їх під час вступу.

"Мотиваційні листи - одна з найкращих практик вступу до закладів вищої освіти у розвинених країнах, - каже Олег Шаров. - Сподіваємося, що це дасть можливість вітчизняним вишам побачити свого цільового вступника".

Є несмілива надія, що, засівши за написання мотиваційного листа, абітурієнт зайвий раз замислиться, чи потрібна йому саме ця професія, а не якась інша. Важко написати хороший лист, якщо ти йдеш навчатися на бухгалтера тому, що так хоче твоя мама-бухгалтер.

Докторка філософії, засновниця U.World Foundation, викладачка Київської школи економіки, запрошена професорка і дослідниця у Стенфордському університеті (2014–2017) Світлана Хутка зауважує: "Я маю досвід навчання і стажування в шести університетах Великої Британії, Європи й Америки. Жоден не обходиться без мотиваційного листа. Адже за результатами тестів дуже важко зрозуміти особистість, а університети мають свої вимоги до профілю студентів, яких вони відбирають. Одні хотіли би більше громадської активності, інші - спортивної, треті - наукової, четверті звертають увагу на лідерські якості. Крім того, мотиваційний лист завжди показує, наскільки грамотно ви можете розкрити тему, наскільки у вас коректна мова. Такий лист - додаткова можливість оцінити потенціал студента".

Які є небезпеки

Перш за все ведуться суперечки про те, наскільки прозорим і об'єктивним буде оцінювання мотиваційних листів, а отже й нарахування додаткових балів за них. Чи не стане це лазівкою для корупції, чи справді додаткові бали отримають кращі, а не "хто треба"? Адже виші самі розроблятимуть критерії оцінювання мотиваційних листів і самі їх перевірятимуть. Ми вже це проходили з творчими іспитами.

Крім того, чи не спровокує нова вимога до вступників хвилю плагіату? Фірми, які торгують рефератами, дипломними й дисертаціями, зможуть швидко зорієнтуватися і розширити асортимент своїх послуг. А вступники почнуть качати тексти листів з Інтернету або замовляти їх фахівцям.

У тому, що попит на такі послуги буде, можна не сумніватися. Чи багато наших абітурієнтів, які не планують вступати в закордонні університети, готові до написання мотиваційного листа? "У нас немає культури і досвіду підготовки мотиваційних листів, - каже Світлана Хутка. - На Заході абітурієнт може одержати і підтримку консультантів, і зразки, там взагалі інший підхід до формування навичок самопрезентації. В принципі, писати мотиваційні листи там навчаються ще в школі. Бо у світі дуже багато уваги приділяють тому, що називається academic writing. Але, з іншого боку, там і написання мотиваційного листа обов'язкове. В нас - ні".

Поки що невідомо, чи перевірятимуть у нас мотиваційні листи на плагіат. Якщо це питання віддадуть на відкуп вишам, чи всі захочуть відсіювати недоброчесних абітурієнтів? Перетворити мотиваційні листи на легку й легальну лазівку для отримання додаткових конкурсних балів буде дуже вигідно тим університетам, які не користуються великим попитом у абітурієнтів. Їм треба боротися за кожного студента, і така приманка буде не зайвою.

Світлана Хутка пояснює, що в західних університетах мотиваційні листи проходять обов'язкову перевірку, і в разі виявлення плагіату абітурієнт не зможе вступити, а буде змушений повторити спробу наступного року.

Очевидно, антиплагіатні норми і санкції за їх недотримання потрібно прописати в Умовах прийому, щоб вони були обов'язковими для всіх. Причому санкції не лише для недоброчесних абітурієнтів, а й для університетів, які заплющують очі на плагіат.

Варто також врахувати, що перевірка мотиваційних листів потребує ресурсів - і кадрових, і фінансових. Чи є ці кошти у вишів? "Фінансові питання заклади вищої освіти вирішують самостійно. В них є фінансова автономія, яка дає можливість вирішувати, як витрачати кошти всередині закладу", - пояснює Олег Шаров.

Ну що ж, чекатимемо оновлених Умов прийому до закладів вищої освіти. А доки вони дозрівають, для тих, хто володіє англійською, є кілька порад від Світлани Хуткої: "Коли йдеться конкретно про кейс мотиваційного листа для вступу, то, мабуть, у першому наближенні можна рекомендувати орієнтуватися на структуру, котра зазвичай вимагається західними університетами. Знайти її дуже просто: в пошук Google закладаєте ключові слова Motivation letter for Bachelor Program at University. Пошук видасть дуже багато різноманітних посилань, за котрими розповідається, як готувати мотиваційні листи. Я би також рекомендувала пам'ятати, що шаблон - це приклад для наслідування, а не списування. Якісь рекомендації будуть на сайті Міністерства освіти і на сайтах університетів, які виставлять свої критерії до перевірки мотиваційних листів, і стане зрозуміло, на що звертати увагу при написанні. Мені здається, що в принципі це непогана історія. Побачимо, як вона працюватиме в реальності".