UA / RU
Підтримати ZN.ua

КПІ вимагає спростування

Адміністрація Київського політехнічного інституту надала публічне роз’яснення у справі відбору позаконкурсних категорій абітурієнтів уже після завершення вступної кампанії.

Після виходу в DT.UA публікації «Вища освіта: від’ємна селекція» автору зателефонував перший проректор НТУУ «КПІ» Ю. Якименко і сказав, що від них у міністерстві вимагають пояснень щодо викладених у газеті фактів. І попросив опублікувати їхню точку зору на порушену проблему. Ми відповіли згодою.

У надісланому до редакції листі, написаному в дещо дидактичній манері, зокрема зазначається, що в статті «міститься не до кінця перевірена інформація, що не відповідає дійсності і безумовно дискредитує НТУУ «КПІ». (Мається на увазі посилання на дані моніторингу вступної кампанії Громадянської мережі ОПОРА).

«Зокрема, не відповідає дійсності інформація, що за чотирма напрямами підготовки (програмна інженерія, комп’ютерна інженерія, комп’ютерні науки, біотехнологія) від 50 до 100 відсотків держзамовлення займають пільговики.

Насправді в НТТУ «КПІ» квота на держзамовлення для пільговиків встановлена лише для 15-ти напрямів, для яких профільними є гуманітарні дисципліни. Що стосується інших напрямів, а їх більше ста, то замість прямої квоти встановлено вимогу, що мінімальний бал з математики, фізики має бути не нижче 150. Таким чином це унеможливлює участь у конкурсі слабких пільговиків. В результаті середня кількість прийнятих до НТТУ «КПІ» пільговиків протягом останніх трьох років не перевищує 5%. В цьому році зі згаданих у статті напрямів кількість пільговиків становить з програмної інженерії - 12,5%, комп’ютерної інженерії - 12%, комп’ютерні науки - 7%, біотехнологія - 14,3%, а в середньому по університету зберігаються ті ж 5%», - сказано в листі до редакції.

Слід зазначити, що адміністрація Київського політехнічного інституту надала публічне роз’яснення у справі відбору позаконкурсних категорій абітурієнтів уже після завершення вступної кампанії, коли був виданий наказ про зарахування і вся конкурсна ситуація стала відомою. Очевидно, раніше у КПІ не могли з такою впевненістю говорити про відсутність проблеми, адже квота для відбору пільгових категорій абітурієнтів на місця державного замовлення для більшості напрямів підготовки встановлена не була. А це пряме порушення Умов прийому, які щороку затверджує Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України і відповідно до яких кожен вищий навчальний заклад має проводити конкурсний відбір.

На думку громадських спостерігачів, нинішнього року не всі заявлені раніше пільговики принесли до університету оригінали документів, і обійшлося без грубих порушень прав тих абітурієнтів, котрі вступають на загальних конкурсних умовах. Від останніх було найбільше звернень на гарячу лінію Громадянської мережі ОПОРА саме на етапі подання документів, коли, згідно з даними у системі «Конкурс», пільговики на популярних у КПІ напрямах підготовки займали більше половини місць державного замовлення (всупереч визначеній МОНМС квоті 25%). Очевидно, саме тоді, у липні, вишу необхідно було надавати офіційні роз’яснення вступникам.

До речі, загальний відсоток пільговиків у НТУУ «КПІ» відчутно зменшився за рахунок збільшення квоти державного замовлення. Адже на початку вступної кампанії були заявлені одні дані, а тепер зарахованих значно більше. Наприклад, на факультеті інформатики та обчислювальної техніки на напрям підготовки «Комп’ютерні науки» було виділено, згідно з даними, які досі є на сайті ВНЗ, - 55 місць державного замовлення, однак зараховано на навчання 79 студентів. На напрям «біотехнології» (факультет біотехнології та біотехніки) зараховано на 17 осіб більше, ніж було визначено обсягом держзамовлення.