UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кишенькова оптимізація

Об'єднання двох відомчих вишів викликало гучний розголос. І небезпідставно

Автор: Василь Худицький

Тривають акції протесту студентів і викладачів Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.Гжицького (ЛНУВМтаБТ) проти приєднання його до Львівського національного аграрного університету (селище Дубляни, Жовківський район). Цей крок загрожує тим, що найстаріший в Україні і східній Європі Львівський університет ветмедицини може повністю зникнути як самостійний виш. "Навіщо знищувати університет, який має 230-літню історію? - запитують студенти й викладачі. - Кому це буде на користь?"

Ініціатором об'єднання називають свого ж випускника, нині ректора аграрного університету Володимира Снітинського. Він же - зять колишнього багаторічного ректора університету ветмедицини Степана Стояновського. У 2005 році його наступнику, ректору Роману Кравціву, вдалося уникнути тісних обіймів приєднання. Отож і цього разу до останку не вірили, що це станеться.

Проте в Міністерства аграрної політики і продовольства (якому підпорядковані обидва навчальні заклади), вочевидь, були свої розрахунки. Ще наприкінці липня у Львові побували його представники, які обіцянками витиснули з колективу згоду на об'єднання вищих навчальних закладів. На конференції трудового колективу ректор ЛНУВМтаБТ Василь Гунчак заявив, що всі можливості залишитись автономними вичерпані, і шансів в університету немає. Якщо колектив не проголосує, міністерство взагалі може позбавити виш ліцензії. І колектив, що його терміново відкликали з літньої відпустки, не давши часу на ознайомлення з листом департаменту науково-освітнього забезпечення АПК та розвитку сільських територій, змушений був погодитися. Правда, за умови збереження права юридичної особи, матеріально-технічної бази, всіх структурних підрозділів. Своєю чергою, в міністерстві також пообіцяли, що обидва університети збережуть свій юридичний статус, рахунки у банку, статути, а в нового навчального закладу буде інша назва.

Розпорядження Кабінету міністрів України №10-р від 16 січня 2013 р. за підписом прем'єр-міністра України М.Азарова та наказ №51 Мінагрополітики від 31 січня 2013 р. "Про реорганізацію Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З.Гжицького" розбили всі надії на створення потужного європейського центру ветеринарної освіти у Львові.

Студенти і викладачі зрозуміли, що їх, фактично, обдурили. "Принизливе й цілком необґрунтоване приєднання одного вишу до іншого з незрозумілим для всіх статусом збурило колектив університету ім. С.Гжицького. Тому вже 22 лютого 2013 р. конференція трудового колективу скасувала попередню ухвалу від 30 липня 2012 р.", - зазначив Антон Гамота.

"Збори трудового колективу ветеринарного університету ставили питання так: ліквідовуйте два вузи і починайте створювати новий. Міністерство пішло шляхом, я б сказав, більш раціональним. Щоб не робити проблем із виплатою зарплати, різними фінансовими операціями, залишили наші рахунки, наші коди… - каже ректор Львівського Національного аграрного університету Володимир Снітинський. - Державна установа в Україні має право мати один банківський рахунок. Що стосується ветеринарного університету як такого, то він нікуди не зникає. Залишається його адреса, напрями підготовки, всі спеціалісти, студенти, державне замовлення. 870 працівників (а їх є приблизно 900), уже написали заяви про свою згоду перейти в новостворений структурний підрозділ. Штатний розпис, фактично, залишається тим самим, що й був. Сьогодні Міністерство аграрної політики, юристи, ректор Гунчак і представник аграрного університету розробили положення про цей структурний підрозділ. Там нічого не буде скорочено. Тільки ректор називатиметься директором і проректори будуть у нього заступниками. …Я також переживаю через те, що діється з нашою вищою освітою. Знаю, які є стандарти в Європі, як там фінансується наука. У нас цього немає. Якщо немає коштів на комунальні послуги, розширення матеріальної та навчальної бази, мусимо заробляти гроші самі".

* * *

У Львові багато хто ще пам'ятає сумний досвід об'єднання Українського науково-дослідного інституту фізіології і біохімії сільськогосподарських тварин з Науково-дослідним інститутом землеробства і тваринництва західного регіону (с. Оброшино). У 1994 році перший із цих НДІ очолював Володимир Снітинський. Як розповів Антон Гамота, "в результаті його непродуманих дій інститут залишили 4 доктори наук та 15 кандидатів наук. У 1997 році, рятуючи себе від відповідальності, п. Снітинський переконав керівництво Академії аграрних наук та Львівську держадміністрацію об'єднати залишки керованого ним інституту з інститутом землеробства і тваринництва західного регіону й створити нову структуру - інститут землеробства та біології тварин. Згодом В.Снітинський переходить на роботу ректором аграрного університету, а об'єднаний "конгломерат" тихенько роз'єднали, змінили назву і профіль досліджень. Було знищено матеріально-технічну базу, втрачено кадри. А Інститут фізіології і біохімії тварин вже так і не повернувся на колись лідируючі позиції. Експеримент обернувся для держави розтринькуванням державних коштів та цінних земель".

Багато хто вважає, що метою цієї реформи було заволодіння землями НДІ, які невдовзі стали об'єктом продажу. Отже, досвід створення "конгломератів" у Володимира Васильовича вже є.

Злі язики кажуть, нібито В.Снітинський вважає ЛНУВМтаБТ своєю законною вотчиною, яку повинен отримати як спадок. Сьогодні ректор спільно зі своїми проректорами швидкими темпами проводить інвентаризацію всього майна. Перевіряють і навчально-виробничий центр "Комарнівський". "Ще не проведено реорганізацію університетів, а Снітинський уже видав наказ про перерахування поголів'я худоби, переважування зерна тощо. Мета перевірок - залякати колектив. У нас з'являється ще більше підстав опиратися тому, що з нами роблять", - зазначає Антон Гамота.

В університеті подейкують, що у липні 2010 року через небажання віддати ці землі (ідеться про сотні гектарів цінних земель, із них 10,5 га - у центрі Львова) наказом Мінагрополітики було звільнено з посади ректора університету ветмедицини академіка Романа Кравціва.

Залякувати колектив взялось і профільне міністерство, яке за підписом першого заступника міністра І.Бісюка видає протокольне доручення за підсумками апаратної наради від 25 лютого 2013 р. про підготовку наказу Мінагрополітики України про проведення в університеті ветмедицини та аграрному університеті… аудиту відповідності. Проте внутрішній аудит - сумнівна річ. Яку вказівку дасть міністерство, такий результат видасть комісія - вважають у колективі ЛНУВМтаБТ.
31 січня 2013 р. контроль за виконанням наказу №51 поклали на заступника міністра аграрної політики, керівника апарату МінАП Михайла Чужмира… Так-так, саме того, якого недавно було викрито в отриманні хабара (див. "Міністерство аграрного хабарництва", DT.UA, №8, 2013 р.). Проте міністерського наказу про перевірку львівських вишів ніхто не скасував.

Як повідомляють викладачі ветеринарного вишу, аудиторська комісія з Києва, що впродовж місяця має вирішити, чи об'єднувати університети ветмедицини та аграрний у Дублянах, прискіпливо перевіряє лише викладачів, які виступають проти.

Можливою причиною уваги до Львівського національного університету ветеринарної медицини його працівники називають наявність земельної ділянки у престижному районі Львова. Вона багатьом не дає спокою. Кілька років тому одна з місцевих фірм узяла в оренду частину території університету під автостоянку. Тепер та у приватній власності. На ній влаштовано автостоянку. Будівлі університету, що були поряд, знесли. У викладачів виникає підозра, що університет позбудеться ще частини території.

Дивні речі кояться і з представниками Мінагрополітики, причетними до реформування львівських вишів. Погорів на хабарі заступник міністра, на якого покладено обов'язок виконання наказу №51. Звільнився зі своєї посади начальник управління освіти міністерства. А представниця з Мінагрополітики Ірина Синявська, яка так гаряче обстоює у Львові інтереси аграрного університету, кілька тижнів тому успішно захистила кандидатську дисертацію… у тому ж таки дублянському виші.

"На мою думку, таке об'єднання недоцільне, - каже голова Львівської обласної ради Петро Колодій. - Воно не піде на користь ні викладачам, ні студентам, не послужить ні науці, ні вихованню кадрів.

Міністерство агрополітики, яке ініціювало таку "оптимізацію", не взяло до уваги той факт, що в університеті ветмедицини виникає загроза скорочення третини кафедр і факультетів, звільнення досвідчених кадрів, втрати матеріально-технічної бази, яку роками тут створювали й розвивали, шукаючи різноманітні можливості - від бюджетних коштів до закордонних грантів.

Можливо, це звучатиме трохи пафосно, але Львівський ветеринарний університет має стратегічне значення для держави. Україні необхідно дбати про свою продовольчу безпеку, зокрема ретельно стежити за якістю продуктів харчування. Ветуніверситет має для цього всі можливості, сучасні лабораторії та фахівців. Зникнення такого авторитетного вишу було б серйозною втратою".

Кореспондент DT.UA попросив прокоментувати ситуацію фахівця в галузі ветеринарної медицини з Польщі, який активно співпрацює із львів'янами, Збігнєва Врублєвського:

- Університет ветмедицини має велике значення для Європи та Польщі. До 1926 р. це був єдиний університет, що проводив навчання лікарів ветеринарної медицини польською мовою. Ветеринарну школу у Варшаві заснували значно пізніше. Проте в часи війни усе майно Варшавської ветеринарної школи було знищене. І лише у Львові є автентичні речі тих часів.

Ми ніколи не сумнівалися, що у Львові буде засновано сучасний європейський ветеринарний центр. Однак, зважаючи на те, що відбувається сьогодні, через 10 років уже ніхто не пам'ятатиме про цей університет. Ви втратите студентів іноземців, спільні навчання ветеринарної служби на кордоні, спільні гранти, транскордонні програми. Ліквідувати знаний університет – це те саме що закрити у Польщі Ягеллонський. Старі традиції університету - неоціненна вартість. Це те, що приваблює іноземних студентів.

Я підтримую зв'язки з Ольштином. Свого часу там було чотири автономних ВНЗ. Їх сенати об'єднали свої зусилля для створення одного університету. Так утворився Вармінсько-Мазурський університет, що має європейську акредитацію. При їх об'єднанні було обрано нового ректора, територіально ж усі вони залишилися відокремленими, автономними. Перевагою такого об'єднання стали дотації від держави та унії, значно простіший механізм отримання грантів. Проте, перш ніж піти на таке об'єднання, кілька років спільнота дискутувала, як правильно провести реорганізацію.

Коментар голови комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України Лілії Гриневич:

- У зв'язку з ситуацією з об'єднанням львівських університетів я зробила запит до Кабінету міністрів від нашого комітету, щоб розібратися, як відбувається процес укрупнення вишів, які гарантії є для трудового колективу і т. ін. Поки що, на жаль, я не отримала відповіді, і тому складно щось сказати конкретно.

Як повинні відбуватися такі процеси? Це відображено у проектах законів "Про вищу освіту", зокрема в тому, який подано від трьох фракцій опозиції, і в тому, що напрацьований робочою групою Згуровського. У цих двох законопроектах пропонується інший шлях - прозорої конкуренції між вищими навчальними закладами. Якщо державне замовлення розподілятиметься не вручну, а на конкурсних засадах, якщо кошти на навчання розподілятимуться як державні гранти на навчання, то розвиватимуться більш прогресивні виші з кращою якістю освіти. А слабші змушені будуть доводити свою правоту або самостійно приймати рішення про приєднання до сильніших.

Цього процесу, звісно, не вирішити за один рік, він має розвиватися впродовж певного часу. Але це буде прозора конкуренція, яка спонукатиме вищі навчальні заклади до покращення якості роботи.