UA / RU
Підтримати ZN.ua

IНФОМАГІСТРАЛЬ

Віртуальна освіта —безплатно «ДТ» свого часу вже повідомляло про намір американського мільярдера Майкла Сейлора виділити 100 мільйонів доларів на створення безплатного віртуального університету...

Автор: Оксана Приходько

Віртуальна освіта —безплатно

«ДТ» свого часу вже повідомляло про намір американського мільярдера Майкла Сейлора виділити 100 мільйонів доларів на створення безплатного віртуального університету. Цьому доброму почину так і не судилося здійснитися: через обвал американського фондового ринку акції мецената різко впали в ціні, і він уже не зможе зробити значних пожертвувань. Проте безплатний віртуальний університет усе ж буде створено, щоправда зусиллями зовсім іншої команди - Массачусетського технологічного інституту. Його керівництво заявило, що протягом найближчих десяти років усі дві тисячі курсів, які викладаються в інституті, будуть вивішені в Інтернеті в повному обсязі, у тому числі відеозапис лекцій, семінарські завдання й екзаменаційні запитання. Участь професорського складу в цьому проекті буде добровільною. На його реалізацію інститут уже запланував виділити ті ж таки 100 мільйонів доларів.

Чарльз Вест, президент МТІ, в інтерв’ю журналістам повідомив, що рішення про створення безплатного віртуального університету виникло евристично, під час марних спроб підвищити рентабельність дистанційної освіти, і його підтримав увесь викладацький склад. Найбільше йому сподобалася демократичність ідеї. Адже наявна вже система освіти в режимі on line відрізняється від запропонованої не тільки необхідністю платити гроші. Університети, які самі мають здійснювати жорсткий відбір серед викладацького складу, нав’язують необхідність такого вибору і своїм віртуальним студентам. Тобто, заплативши за певний курс навчання, ви зможете ознайомитися лише з тими матеріалами, які передбачені його програмою. А МТІ свої курси пропонує в режимі вільного вибору.

Скептики, яких чимало і в стінах самого МТІ, вважають, що роздавати безплатно всю суму знань, за яку традиційним студентам доводиться викладати по 26 тисяч доларів на рік, буде недозволеною розкішшю для шановного вузу. Крім того, порушується питання про права на інтелектуальну власність, яка в цьому разі відчужується як від викладачів, так і від МТІ. Втім, 940 його викладачів уже погодилися працювати на таких умовах, стверджуючи, що знання, роздані безплатно, повернуться всьому людству сторицею.

Реалізація нововведення, яке вже назвали OpenCourseWare, почнеться з пілотного проекту, розрахованого на два роки й покликаного перевести у віртуальний простір 500 найважливіших курсів. Втім, пан Вест не виключає, що керівництво МТІ може змінити свою політику й розпочати створення комерційних віртуальних програм.

Попит
на фахівців зменшується

В Америці нинішнього року попит на фахівців у галузі високих технологій скоротиться на 44 відсотки. Такого висновку дійшли експерти американської асоціації високих технологій на підставі спеціально проведеного дослідження. Причини зменшення попиту — продовження гальмування американської економіки, а також різке збільшення кількості іноземних спеціалістів, що одержали дозвіл на роботу в США. Найбільші американські роботодавці в цій галузі нинішнього року планують узяти на роботу всього 900 тисяч чоловік, що значно нижче торішнього показника (1,6 мільйона). Проте дефіцит таких фахівців усе ще зберігатиметься. Правда, попит на них стане менш гострим і значно вужчим, до того ж він матиме властивість занадто швидко змінюватися за нинішньої нестабільної ситуації.

Як свідчать опитування, проведені експертами асоціації, багато фахівців зазначають, що їм потрібно значно більше часу, ніж раніше, для того, щоб знайти собі відповідну роботу. Все частіше вони мусять приставати на ті пропозиції, які колись розглядали лише як запасні. З другого боку, опитування спеціалістів у галузі працевлаштування засвідчили, що роботодавці стали набагато вимогливішими й перебірливішими і пред’являють досить конкретні вимоги навіть на початкових стадіях службової кар’єри. Крім того, простежується бурхливий процес «звуження» спеціалізації, що значно ускладнює працевлаштування. Попри це, тисячі робочих місць усе ще залишаються вільними, тому що роботодавці не можуть знайти потрібних їм вузьких фахівців необхідної кваліфікації і не поспішають брати на роботу тих, хто не зовсім відповідає цим критеріям.