Експертка з marketing&PM, дослідниця сталого розвитку (KSB, ESG) Оксана Гуцаленко розповіла про те, які нині існують виклики у сфері академічної доброчесності, у статті "Законопроєкт "Про академічну доброчесність": битва за зміни чи чергова амністія для плагіаторів?".
Авторка виділяє такі основні проблеми у цій сфері в Україні:
- корупція — довіру до системи освіти підривають продаж дипломів і дисертації, а також маніпуляції в процесі атестації;
- недостатнє регулювання відповідальності за плагіат — у нашій країні нині зовсім немає чітких стандартів та ефективних механізмів покарання за плагіат;
- ще з років навчання в школі закладається культура толерування списуванню;
- слабкий загалом інститут репутації — для плагіатора порушення доброчесності часто не має серйозних наслідків;
- відсутність винагород за доброчесність — не заохочується доброчесна поведінка і це знижує мотивацію поводитися етично. Авторка наголошує, що люди, які дотримуються принципів доброчесності і ті, хто їх порушує, мають однакові кар’єрні можливості та перспективи.
За її словами, більшість вищеперерахованих проблем стосуються не лише України, але й багатьох країн світу. Окрім цього, додаються ще глобальні виклики, що повʼязані із розвитком штучного інтелекту. Експертка вказує, що згенеровані ШІ тексти почали деталі більше нагадувати написані людиною.
У червні цього року Верховна Рада України проголосувала у першому читанні за законопроєкт №10392 "Про академічну доброчесність".Проєкт закону очікує другого читання, однак нині невідомо, коли воно відбудеться. Оксана Гуцаленко повідомила про ключові зміни та невирішені проблеми у цьому законопроєкті.