Факт скасування Президентом свого Указу «Про створення Сумського національного університету» (СНУ) — це, безумовно, перемога студентів. Три з половиною місяці запеклої боротьби — і гарант урешті-решт усвідомив необхідність (цитую прес-службу глави держави) «надати можливість і час для пошуку компромісу всім сторонам конфлікту». Ось тільки не забуватимемо, яку ціну довелося заплатити молодим людям, аби відстояти своє законне право на якісну освіту...
Коротенько нагадаю передісторію. 20 квітня ц.р. Леонід Кучма підписує Указ №453 «Про створення СНУ» на базі трьох вузів — Сумського державного університету (СумДУ), Сумського державного педуніверситету ім. А.Макаренка (СумДПУ) й Сумського національного аграрного університету (СНАУ). Через три дні студенти СумДУ, котрі протестують проти об’єднання, починають збирати підписи під зверненням до Президента. Їхня аргументація: злиття відбувається занадто поспішно, недостатньо пророблено перспективи розвитку єдиного вищого навчального закладу. А головне — вихованці престижних СумДУ й СумДПУ висловлюють великий сумнів у доцільності об’єднання їхніх навчальних закладів і СНАУ, що має, за їхніми словами, репутацію вузу-банкрута, де процвітає корупція, а рівень підготовки фахівців найнижчий у Сумській області.
Звернення майже півтори тисяч студентів залишилося без відповіді (більше того, 17 червня підписується розпорядження Кабміну №402-р «Про створення СНУ»), але це не зупинило протестуючих. Паралельно з об’єднавчим процесом, який бурхливо розгортався, набирає обертів і акція протесту. Юнаки й дівчата формують рух опору, влаштовують мітинги, їдуть у столицю пікетувати ВР, розбивають у сумському сквері ім.Шевченка наметове містечко й нарешті пішки вирушають до Києва. Що їм довелося пережити під час наметового періоду акції, нескладно уявити, ознайомившись із заявою Української Гельсінської спілки з прав людини: «За твердженням прес-центру МВС, більше місяця працівники органів внутрішніх справ намагалися забезпечити громадський порядок в місці розташування студентського наметового містечка та безпеку його мешканців. Проте, зауважимо, міліціонери не були присутніми біля наметового містечка ні 2, ні 5, ні 23 липня — коли там розливали отруйну рідину. Не було їх під час безкінечних «приставань» п’яних, не було, коли людину після нападу невідомих забрала «швидка» (тоді мешканці містечка самі упіймали винуватого, віддали міліції, представили свідків — а результати розслідування досі невідомі, хоча батьки, студенти, викладачі постійно писали заяви в МВС, МНС). А коли стало відомо про намір студентів організувати піший похід на Київ, напередодні, вночі з 31 липня на 1 серпня, міліція увірвалася в містечко, затримала, за різними даними, від 10 до 20 студентів і намагалася знищити намети. Під час цієї спроби ліквідувати наметове містечко було пошкоджено або зникло майно багатьох учасників акції протесту... Окремо відзначаємо мирний характер акції протесту студентів... Засуджуємо спроби влади показати згадані події як протизаконні чи такі, що порушують стабільність у країні, що є несумісним з демократичними та європейськими цінностями».
Про те, який резонанс мали сумські події за межами нашої країни, свідчить, зокрема, і звернення повноважного представника ООН у Росії і країнах СНД Віктора Шмідта до керівництва Організації Об’єднаних Націй із проханням звернути увагу на випадки порушення прав людини в Україні під час акцій сумських студентів. Повноважний представник переконаний, повідомляє «Інтерфакс-Україна», що рішення Роменського міськрайсуду Сумської області «про фактичну заборону» пішого походу до столиці групи студентів із Сум «входить у невідповідність із нормами міжнародного права й законами України». Затримання молоді 6 серпня на кордоні Сумської і Полтавської областей, за словами пана Шмідта, проводилося із необгрунтованим застосуванням фізичної сили, що призвело до різного роду травм. А один із затриманих потрапив у лікарню із травмами середньої важкості після побиття працівниками міліції. Повноважний представник підкреслює, що «затримка проводилася з порушенням норм міжнародного права й законів України», і резюмує: «В Україні таке нехтування норм і законів міжнародного права органами влади має систематичний характер».
Викладене вище стосується правового аспекту сумської проблеми. Окремої уваги заслуговує ставлення до неї політиків. «Наша Україна» та її лідер буквально від самого початку підтримували акцію протесту юних сумчан. Коментуючи скасування згаданого указу Президента, В.Ющенко назвав це «перемогою... всього українського суспільства, перемогою здорового глузду». «Це чудовий приклад того, що коли ми разом, ми змусимо владу прислухатися до слова народу», — підкреслив Віктор Андрійович. 3 серпня свою позицію озвучив і керівник передвиборного штабу В.Януковича Сергій Тігіпко: «Давайте не будемо підставляти молодь під кийки міліціонерів, оскільки владі потрібний спокій. Владі потрібна стабільність, і якщо хтось буде її порушувати, то можуть бути проблеми». Ну й, нарешті, думка гаранта Конституції: окремі кандидати на пост президента намагаються використовувати ситуацію навколо сумських подій у своїй передвиборній кампанії. «Вони підбурюють обидві сторони, — вважає Л.Кучма, — каламутять воду, у якій ловлять свою політичну рибу». До слова, самі ініціатори акції протесту — сумські студенти — від самого початку позиціонували її як цілком аполітичний захід. Але хіба вони винні, що народилися в країні, де політика «шиється» до чого завгодно, а цілком законне обстоювання своїх прав супроводжується «дикими танцями» міліцейських кийків?..
P. S. Як повідомила «ДТ» глава інформаційного центру руху опору, студентка СумДУ Олександра Веснич, студенти тимчасово призупинили рух і розбили табір під с.Харьківці Пирятинського району Полтавської області. «Ми не повертаємося до Сум, оскільки всі наші вимоги ще не виконано, — пояснила О.Веснич. — Об’єднаний вуз створюється не указом Президента, а розпорядженням Кабміну. Його ж поки що ніхто не відміняв. Із одного боку, у СумДУ починають повертати вивезену техніку, із іншого — в аграрному й педагогічному університетах розпочався збір підписів під зверненням за скасування рішення про відміну президентського указу... Якщо Кабмін не скасує своє розпорядження про створення СНУ, ми продовжимо наш похід. Нам потрібні гарантії, що наші навчальні заклади функціонуватимуть у «дооб’єднавчому» форматі. Ми усвідомлюємо, що опинилися в дуже складному становищі: скоріш за все, наше рішення не повертатися до Сум використають проти нас. Мовляв, усі їхні вимоги задовольнили, а вони не припиняють свою акцію. Але ми переконані: якщо зараз зупинимося, об’єднавчий процес відновиться».