UA / RU
Підтримати ZN.ua

ДЕ ВИВЧАЮТЬ ДУШУ

Факультет психології відкрився в Харківському національному університеті імені В.Каразіна. Це саме той випадок, коли офіційне рішення лише зафіксувало наявний стан справ...

Автор: Валентина Гаташ

Факультет психології відкрився в Харківському національному університеті імені В.Каразіна. Це саме той випадок, коли офіційне рішення лише зафіксувало наявний стан справ. Відділення психології, яке існувало на біофаці з 1972 року, вже нагромадило достатній науковий та навчальний потенціал і стало найбільшим у східному регіоні України центром вузівської психології, осередком харківської наукової школи. У Харкові навчався психолог і філософ зі світовим ім’ям Д.Узнадзе, автор знаменитої теорії установки, у різний час працювали такі відомі фахівці, як Л.Виготський, О.Леонтьєв, П.Гальперін, О.Запорожець, П.Зінченко, Г.Середа.

— Якщо судити за кількістю абітурієнтів, охочих вивчати нелегку науку про душу людини рік у рік стає дедалі більше. Конкурси на факультет психології можна порівнювати з конкурсами на факультети економічний або іноземних мов. Що цьому причиною? — звертаюся до декана нового факультету Олександра Лактіонова.

— Велике зацікавлення внутрішнім світом людини, яке особливо проявилося останніми десятиліттями, — загальносвітова тенденція. Стосовно України, то в нас на додачу до цього вперше з’явився реальний ринковий попит на психологів, особливо прикладників, котрі володіють не лише знаннями про людську «душу», а й умінням з нею працювати, — розповідає Олександр Миколайович. — Характерний приклад. Підприємці, обпікшись на низькій трудовій віддачі співробітників, набраних з родичів або приятелів, дедалі частіше звертаються нині до психолога, здатного допомогти їм сформувати працездатний, такий, що працює на прибуток, колектив. Потреба в психологах диктується тут економічним прагматизмом. Або візьмімо бажання людей пізнати себе, що особливо посилилося в наш «неспокійний час», визначити своє місце в новій системі людських стосунків, привести «душу в порядок». Поки що цей простір заселяють переважно наші «попутники» — різноманітні чаклуни, екстрасенси, ворожки, астрологи. Але згодом цю нішу заповнять також кваліфіковані психологи.

— Які нові для України галузі психології розвиваються нині у Харківському національному університеті?

— Традиційно це питання навчання, його сучасні форми, у тому числі розвиваюче навчання. А також прикладна психологія, в якій ми виділили кілька напрямків — психологія поведінки з відхиленнями, медична, екологічна, етнічна, політична, гендерна психологія. Можу вас запевнити, що нині ми не відстаємо від світової психології, принаймні на рівні методології та розвитку нових напрямів. Так, єдиним представником від України в президії оргкомітету Третьої міжнародної конференції з соціокультурних досліджень, яка відбулася нинішнього літа в Бразилії, була завідуюча кафедрою загальної психології нашого факультету професор Олена Іванова. Вона працює над психологією правосвідомості. На рівні світових стандартів ведуться також дослідження в галузі медичної й етнічної психології.

На факультеті розроблено програму підвищення загальної психологічної культури студентів. Відповідно до неї, вже в нинішньому навчальному році ми запрошуватимемо фахівців-психологів зі світовим ім’ям читати вечірні лекції, як це заведено в багатьох країнах.