UA / RU
Підтримати ZN.ua

Аномальний сплеск ухилянтів у коледжах: перевірки показали нову тенденцію

Є коледжі, де практично всі нові студенти – це військовозобов’язані старші 25 років.

Після того як у 2023-2024 роках держава законодавчо закрила ключові лазівки для вступу ухилянтів до університетів, студенти старшим 25 років переорієнтувалися на  коледжі. Про це розповів голова Державної служби якості освіти (ДСЯО) Руслан Гурак в інтерв’ю редакторці відділу освіти й науки ZN.UA Оксані Онищенко.   

«Деякі коледжі раніше мали хронічний недобір, а тепер — раптовий ажіотаж, причому переважно серед вступників віком 25+. Наприклад, є коледж, де із 700 студентів 600 старші за 25 років, і всі зараховані у 2023–2024 роках. Тобто фактично неживий заклад раптом став затребуваним», – каже Гурак.

Він підкреслює, що студенти віком 25+ ідуть і до університетів, але в менших масштабах. Адже у випадку з ними, парламент перекрив не всі «чорні ходи» до системи освіти для ухилянтів.  

Читайте також: Було 30 тисяч – стало 230 тисяч: у ДСЯО пояснили різке зростання кількості студентів віком 25+

«Утім, є й університети, де більш як половину студентів становлять особи віком 25+. Адже рішення Верховної Ради перекрило лише один із входів для тих, хто уникає призову, але не всі. До того ж левова частка таких студентів вступила ще 2022 року, коли не було ухвалено обмежень, і навчається й зараз», – додає Гурак.

За даними моніторингу ДСЯО, найбільше студентів віком 25+, які ухиляються  від мобілізації, подаються на контрактну основу навчання. При чому такі вступники частіше за все йдуть на найдешевші спеціальності – туди, де можна вступати без НМТ і де легко навчатися. 

«Ці дані дали змогу припустити, що значна частина вступників віком 25+ стали студентами виключно задля отримання відстрочки від мобілізації. І ця гіпотеза підтвердилася під час перевірок», – додає Гурак.

Право на відстрочку студентів від мобілізації закріплене у законі «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та порядку, затвердженому Постановою Кабміну №560 від 16 травня 2024 року. А з 1 листопада 2025 року діє спрощена процедура: більшість відстрочок студентам продовжуються автоматично, переважно через застосунок «Резерв+» або через ЦНАП. То хто із студентів має право на відстрочку читайте за посиланням.