UA / RU
Підтримати ZN.ua

А ПІД СХОДАМИ ВЛАШТУЄМО... БІБЛІОТЕКУ!

Про те, що сірники — дітям (та й дорослим) не іграшка, знають, либонь, усі. Але сьогодні дедалі частіше пожежі спричиняє не цей вогненебезпечний предмет, а електроприлади...

Автор: Наталія Бистра

Про те, що сірники — дітям (та й дорослим) не іграшка, знають, либонь, усі. Але сьогодні дедалі частіше пожежі спричиняє не цей вогненебезпечний предмет, а електроприлади. Причому прикрі пригоди нерідко трапляються у закладах, які мають демонструвати зразкову «пожежостійкість». Так, у поточному році в навчальних закладах столиці виникло чотири пожежі. Причиною однієї з них, що сталася на початку січня в школі № 94 по вул. Марини Цвєтаєвої, 6 (Деснянський район), став залишений без нагляду увімкнений електрообігрівач. До того ж в школі не працювала пожежна сигналізація.

Не варто мабуть нагадувати, яку небезпеку несуть у собі подібні загорання, особливо, якщо виникають в розпал навчального дня, коли в школі чимало дітей. Добре, що тоді все обійшлося.

Аби не допустити подібних випадків у новому навчальному році, а водночас і перевірити протипожежний стан дитсадочків та шкіл столиці, протягом серпня фахівці інженерно-інспекторського складу управління державної пожежної охорони ГУ МВС України в м.Києві здійснили контрольні рейдові перевірки цих закладів. Перед цим пожежна охорона перевіряла школи у квітні поточного року.

З одного боку, результати рейду досить втішні. Навчальні заклади забезпечуються первинними засобами пожежогасіння. Відремонтовано ізоляцію електромережі, де в цьому була необхідність, тощо. Але в ході перевірки інспектори виявили і чимало недоліків, які необхідно терміново усувати.

Ще не повною мірою виконуються протипожежні заходи, що потребують серйозних матеріальних затрат. Значна частина будівель навчальних закладів досі не обладнана автоматичною пожежною сигналізацією. В 93 дитсадках та школах (11% від загальної кількості) відсутня система протипожежної автоматики, в 701 (59%) вона не працює. Найменшу готовність протистояти «червоному півню» продемонстрували навчальні заклади Дарницького, Деснянського та Святошинського районів.

Всім відомо, що сухе дерево добре горить. Проте, якщо його обробити вогнезахисним розчином, можна запобігти значним неприємностям. Чомусь про це «забули» керівники 118 шкіл та 182 дитсадків столиці, де дерев’яні елементи горищ залишаються необробленими, що, зрозуміло, створює неабияку небезпеку розповсюдження вогню в разі загорання. Найгірший стан справ у Голосіївському районі — там «передовиків» аж 73, Святошинському — 59, Солом’янському — 44.

Значно більше опікуються безпекою дітей у Печерському районі столиці, де управління освіти знаходить відповідне фінансування для виконання протипожежних заходів, в установлені терміни виконуються приписи державного пожежного нагляду. А от управлінням освіти Голосіївського району в поточному та минулому роках кошти на встановлення та ремонт пожежної сигналізації, проведення вогнезахисних обробок взагалі не виділялися. З 87 загальноосвітніх закладів району немає жодного, який може похвалитися автоматичною пожежною сигналізацією, що працює. В 13 навчальних закладах системи протипожежної автоматики взагалі відсутні. В кожному з 73 об’єктів, які мають шатрове покриття, дерев’яні елементи горища не оброблені вогнезахисним розчином.

Голосіївське управління освіти посилається на відсутність коштів, водночас гроші знаходяться на ремонти, які значно погіршують протипожежний стан об’єктів. Скажімо, в школах №№ 15, 36, 108, 110, 179, 286, ДЮСШ № 15 стіни на шляхах евакуації оздобили легкозаймистими матеріалами, що є порушенням правил пожежної безпеки. Та що говорити — не виконуються навіть заходи, які взагалі не потребують матеріальних витрат. Так, в с/ш №№ 110, 36 в підвалах влаштовано склади старих меблів, в школі № 112 старі меблі зберігаються не тільки в підвалі, а й на горищі.

В Дніпровському районі в підвалі інтернату № 14 виявлено грубі порушення експлуатації електрообладнання. І це при тому, що тут уже була пожежа! В с/ш № 11 на першому поверсі влаштовано актовий зал, який має тільки один вихід, а в підвалі без відповідних погоджень встановлені перегородки та влаштовано гардероб, евакуаційні виходи з якого не відповідають нормам. В школі № 129 шляхи евакуації оздоблені вагонкою, яка на третьому поверсі вже має сліди підпалів, під сходовим маршем влаштовано бібліотеку.

В Дарницькому районі в с/ш № 160 в підвалі не демонтована столярна майстерня, стіни на шляхах евакуації оздоблені легкозаймистими матеріалами.

В Святошинському районі в інтернаті № 16 користуються несправними електричними розетками, тимчасовими електромережами з пошкодженою та закопченою ізоляцією, що підвищує вірогідність виникнення пожежі. Приміщення не укомплектовані первинними засобами пожежогасіння, дерев’яні елементи горища не оброблені вогнезахисним розчином. В школі № 40 впритул до їдальні встановлено металеві грати та влаштовано склад легкозаймистих матеріалів. Другий вихід з їдальні завалено цеглою, на шляхах евакуації стінки оздоблені легкозаймистою вагонкою, дерев’яні елементи горища не оброблені вогнезахисним розчином.

В с/ш № 94 Деснянського району в поточному році вже була пожежа. Але до цього часу там так і не працює автоматична пожежна сигналізація, приміщення навчального закладу не укомплектовані первинними засобами пожежогасіння, в загальному коридорі на шляхах евакуації не демонтовані металеві грати.

В Оболонському районі в школі № 16 в підвалі влаштовано склад пиломатеріалів, в електрощитовій в запобіжниках використовуються некалібровані плавкі вставки («жучки»), стіни на шляхах евакуації оздоблені легкозаймистими матеріалами. В інтернаті № 22 на горищі вже була пожежа, проте донині не вирішено питання вогнезахисної обробки дерев’яних елементів, дах захаращений сміттям.

Пам’ятаючи про трагічні події в столичній школі №304, працівники пожежної охорони приділили значну увагу і протипожежному стану приміщень орендарів, які розташовані в закладах освіти. Виявилося, з 365 орендарів лише 260 погодили свою шкільну «прописку» в органах державного пожежного нагляду, решта працюють без дозволів, чим порушують ст. 10 Закону України «Про пожежну безпеку».

Так, в с/ш № 303 по вул. Драгоманова, 9-а (Дарницький район), без відповідних погоджень влаштовано сауну ПП «Тритон», автоматична пожежна сигналізація не працює, шляхи евакуації оздоблені легкозаймистими матеріалами. В школі № 36 по вул. Стельмаха, 9 (Голосіївський район), без відповідних погоджень на території навчального закладу влаштували приватну майстерню по ремонту побутової техніки.

Результатом рейду стало притягнення до адміністративної відповідальності 117 посадових та відповідальних за протипожежний стан осіб та призупинення експлуатації 53 приміщень та 94 ланок електромережі, які знаходились в загрозливому стані з точки зору пожежної безпеки.

Тож, як видно, загальні висновки за результатами перевірки не вельми втішні, та до початку нового навчального року ще є трохи часу, аби виправити становище. Адже, якщо й ті, хто сіє добре, розумне, вічне демонструватимуть «протипожежне» невігластво і нехлюйство, про спокійне життя годі й думати.