У другому кварталі зростання показника реального ВВП становило 3,5%. Це майже вдвічі менше минулого кварталу, коли ВВП зріс на 6,5% за даними Держстату. Про це пишуть аналітики Інституту економічних досліджень у поточному економічному моніторинговому звіті.
Нагадаємо, що показник реального ВВП дещо відрізняється від показника зростання чи спаду ВВП, оскільки прив'язаний до цін у базовому періоді і вказує на обсяги випуску чи скорочення випуску продукції та послуг.
“За оцінкою ІЕД, у червні продовжилося сповільнення темпів приросту ВВП: з 3,2% до попереднього року в травні до 2,7% у червні. Основним фактором падіння стали проблеми з доступом до електроенергії. Причина – пошкодження енергогенерації російськими дронами та ракетами”, – вказують аналітики.
Стан економіки – поки що не критичний, але є негативні симптоми
За оцінкою експертів, загалом індекси виробництва, а також продажу продукції хоча і погіршилися, але залишаються з прибутковими показниками. Позитивними є і очікування бізнесу щодо виробництва продукції чи послуг у майбутньому. “При цьому, другий місяць поспіль підприємства металургії звітують про високі темпи зростання, що може бути пов’язано з можливістю прямих контрактів на імпорт електроенергії. Водночас з 1 червня вони повинні імпортувати для цього 80% свого споживання, і підприємства металургії звернулися до уряду із закликом знизити цей ліміт до 50%, обґрунтовуючи це збитковістю виробництва за чинної норми”, – вказано у звіті.
Якщо говорити про торгівельну галузь, то в цьому напрямку економіки темпи зростання впали до 4% до попереднього року. Однак у торгівлі продовжує підтримувати тренд щодо активного придбання пристроїв та засобів для забезпечення більшої енергетичної стійкості і автономності домогосподарств.
Як повідомлялося раніше, український бізнес без особливого ентузіазму дивиться у своє середньострокове майбутнє. Про очікування уповільнення ділової активності, поліпшення інфляційної та погіршення курсової динаміки свідчать результати опитування Нацбанку керівників понад 660 компаній у другому кварталі. Індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) становив 99.5% порівняно зі 103.0% у І кварталі 2024 року. Дуже слабкі очікування у бізнесу щодо кількості працівників і майбутнього фінансово-економічного стану своїх підприємств.