UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зміни в законодавстві: кому з переселенців треба звернутися за допомогою

У кінці березня були прийняті певні зміни.

Через війну, яку розпочала Росія, багато українців були змушені виїхати в більш безпечні регіони та стати внутрішньо переміщеними особами. Вони можуть отримати грошову допомогу від держави.  

22 березня 2024 р. урядом було затверджено чергові зміни до Порядку надання допомоги на проживання ВПО. Ці зміни суттєво розширюють категорії ВПО, які можуть претендувати на продовження виплат на ще один шестимісячний період.

Читайте також: Виплати ВПО: чи будуть їх отримувати переселенці, які не працевлаштувалися

Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, кому з ВПО для продовження виплат потрібно звертатися із заявою і хто може розраховувати на персональне продовження виплат.

Відповідно до положень п. 13-4 Порядку, на виплату допомоги на другий шестимісячний період на підставі подання заяви на призначення допомоги, мають право наступні категорії громадян.

Дитина до 18 років, яка прибула без супроводу законного представника

Або дитина яка влаштована в сім’ї патронатного вихователя, або дитина щодо якої встановлено факт відсутності батьківського піклування та яка тимчасово влаштована в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, з числа ВПО.

Заяву в інтересах дитини може подати:

Патронатний вихователь

Заява подається особисто. Допомога призначається на період перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя (але у межах 6 місяців).

Вагітна жінка

 Після 30-го тижня вагітності (27-го тижня вагітності — для жінок, яких віднесено до I—IV категорій осіб, постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС). Заява подається особисто. Факт непрацездатності підтверджується інформацією про номер запису в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я про сформований медичний висновок про тимчасову непрацездатність категорії «Вагітність та пологи» або довідкою лікувально-профілактичного закладу встановленого зразка.

Особа з інвалідністю ІІІ групи

Заява подається особисто. Виплати будуть продовжені за умови, що середньомісячний сукупний дохід на 1-го отримувача допомоги в такій сім'ї за останні три місяці або минулий квартал не перевищує 9 444 грн/місяць.

Особа, яка не має права на пенсію

Особа, яка втратили працездатність, але не має права на пенсійну виплату та/або отримує державну соціальну допомогу відповідно до законодавства. Заява подається особисто. Виплати будуть продовжені за умови, що середньомісячний сукупний дохід на 1-го отримувача допомоги в такій сім'ї за останні три місяці або минулий квартал не перевищує 9 444 грн/місяць.

Тобто, під цю категорію підпадають особи, які досягли пенсійного віку, як наслідок втратили працездатність, але не отримують пенсію, бо не вистачає років стажу.

Важкохворі особи

Особа з тяжкими формами захворювання, що підтверджується документально (форми первинної облікової документації 027/о та/або 028/о), але якій не встановлено інвалідність Заява подається особисто.

Відповідно до положень п. 3 Порядку, на виплату допомоги на другий шестимісячний період на підставі подання заяви на призначення допомоги, також мають право особи до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти після досягнення ними 18 років і не мають власних сімей.

Має право подавати заяву особисто, якщо має фактичне місце проживання (перебування) інше ніж в батьків.

За результатами задоволення заяви однієї із вище вказаних категорій осіб допомогу буде продовжено безпосередньо заявнику. Члени їх сімей матимуть право на продовження виплат на загальних підставах і заяву доведеться подавати окремо.

Переселенці отримують щомісячні грошові виплати від держави, але з 1 березня критерії їх призначення змінилися. Нагадаємо, кому з ВПО продовжать виплати без урахування доходу.