Спеціальна комісія за участю представників органів влади та бізнес-асоціацій за підсумками оцінки діяльності Державної фіскальної служби відзначила цілий ряд прорахунків у роботі її колишнього керівництва, повідомляють журналісти проекту "Схеми" на підставі відповідного звіту.
В документі йдеться про роботу ГФС з часу призначення на посаду її голови Ігоря Білоуса (а на посади його заступників - Володимира Хоменка та Анатолія Макаренка) 6 червня до моменту відставки 23 лютого 2015 року.
Комісія визнала, що реорганізація діяльності так і не була проведена, а система управління є неефективною. Це зашкодило і боротьбі з укоріненими в податковій та митниці схемами зловживань. Більш того, експерти відзначили конфлікт між Білоусом і Макаренком: перший блокував запропоновані другим кандидатури і організовував постійні перевірки Чернігівської митниці, яку його заступник називав "зразковою".
Не була вирішена і проблема невідшкодованого податку на додану вартість. Комісія прийшла до висновку, що "спостерігається негативна практика попередніх періодів по збереженню механізмів ручного режиму регулювання процедури відшкодування ПДВ".
Серед інших недоліків відзначається і відсутність прогресу в ситуації з "Укрнафтою". Податкова при Білоусі не застосовувала жодних санкцій щодо найбільшого боржника для стягнення боргів, які на початок року становили 1,7 млрд грн.
Проблеми з адмініструванням податків не тільки не були вирішені, а й посилилися. В якості ілюстрації комісія зазначає, що "тільки за січень – лютий 2015 року кількість відмов (в реєстрації податкових накладних в реєстрі ДФС) зросла майже в 2 рази порівняно з 2014 роком в цілому".
Комісія прийшла до висновку, що боротьба з ухиленням від податків не дала позитивних результатів. "Як наслідок, залишаються безкарними факти організації схеми ухилення від оподаткування, в тому числі в злочинних угрупованнях", - йдеться у звіті. 16 обласних управлінь ДФС з 24 взагалі не зареєстрували жодного кримінального провадження щодо ухилення від податків.
У звіті комісії йдеться про "кришування" схем ухилення від оподаткування та фіктивного підприємництва. "Вся робота оперативних і слідчих підрозділів зводиться до формального обстеження юридичної адреси, що впливає на якість доказової бази щодо незаконної діяльності підприємств", - наголошується в документі.
"Аналізом звітності встановлено, що лише у 8% випадків підрозділами податкової міліції вносяться до ЄРДР відомості щодо кримінальних проваджень за статтею 205 КК україни "Фіктивне підприємництво", - зазначила комісія.
У звіті йдеться і про те, що ДФС не змогла створити внутрішню службу власної безпеки, яка повинна перевіряти своєчасне подання декларацій, наявність конфліктів інтересів, тощо. "Слід зазначити, що порівняно з 2013 роком загальна кількість заходів попереджувально-профілактичної роботи зменшилася", - випливає зі звіту.
Так, з 364 повідомлень про можливі правопорушення податківців, які надійшли на "гарячу лінію", тільки по трьох у минулому році було відкрито кримінальне провадження. Ще 19 осіб були притягнуті до дисциплінарної відповідальності, а 62 особам "винесено офіційні застереження" про неприпустимість дій, які можуть стати причиною корупції.
"Ефективність боротьби з корупцією в органах ДФС протягом досліджуваного періоду можна охарактеризувати як недостатню", – дійшла висновку комісія.
Також автори звіту заявляють, що всі схеми нелегального виробництва та обігу нелегальних підакцизних товарів залишилися працювати. Працюють підпільні цехи по виробу фальсифікованих лікеро-горілчаних виробів, а в торгівлі тютюном поширена схема "перерваного транзиту", коли через порти завозяться контейнери з цигарками, які начебто призначені для бізнес-структур в Молдові, Придністров'ї. У реальність, однак, товар "осідав" в Україні.
Відзначається також, що дуже маленький відсоток кримінальних справ, які веде податкова, доходить до суду з обвинувальним актом. За статистикою з 1 червня 2014 року до 28 лютого 2015 року таких було лише 6%, в цілому за 2014 рік - 10%.
24 лютого 2015 року Ігор Білоус був відсторонений від посади після початку службового розслідування стосовно його, а також першого заступника голови ГФС Володимира Хоменка та заступника голови Анатолія Макаренка. Приводом для його проведення стала поширена ЗМІ інформація про смс-листування екс-регіонала Віталія Хомутинника і губернатора Одеської області Ігоря Палиці щодо корупційних схемах на митниці. Хоменко і Макаренка за підсумками перевірки звільнили, Білоус сам подав у відставку.
18 травня, в понеділок Кабінет міністрів України офіційно вніс кандидатуру Ігоря Білоуса на посаду голови Фонду держмайна на розгляд Верховної Ради. Парламент повинен розглянути цю пропозицію у вівторок, 19 травня.