Українці, які мають недостатньо коштів для оплати житлово-комунальних послуг, можуть подати заяву на призначення житлової субсидії. Житлова субсидія — це адресна допомога, що надається членам домогосподарства на відшкодування витрат з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Видання «УНІАН» розповіло, як розраховується розмір житлової субсидії, та хто може звернутися за її призначенням.
Субсидія, як допомога домогосподарствам в оплаті комунальних послуг, розраховується в індивідуальному порядку. За основу ПФУ бере загальну вартість комуналки та обов'язковий платіж для конкретного домогосподарства. Розмір субсидії - різниця між двома цими сумами.
Обов'язковий платіж також не є універсальним - він рахується за такою формулою:
- визначається дохід домогосподарства в середньому за місяць;
- ця цифра ділиться на кількість осіб, які мешкають у будинку чи квартирі;
- отриманий дохід на одну людину ділиться на прожитковий мінімум (у 2024 році - це 2920 гривень);
- результат ділиться на 2 і множиться на 15%.
Після того як усі ці дії буде проведено, ПФУ з'ясовує обов'язковий платіж. Порівнюючи його і вартість комунальних послуг, обчислює різницю - це і буде субсидія.
Хто має звернутися за субсидією на опалювальний сезон
Матеріальну допомогу для громадян України, які платили за комунальні послуги зі знижкою влітку, зараз продовжено автоматично - жодних документів додатково подавати не потрібно.
Ті люди, які хочуть отримати субсидії від держави, мають подати документи з 1 жовтня до 30 листопада.
Зробити це потрібно чотирьом категоріям населення:
- тим, хто звертається по матеріальну допомогу вперше;
- якщо змінилася кількість осіб, зареєстрованих у житлі;
- якщо не нараховано субсидію на опалення через борг, який було погашено або реструктуровано;
- тим, хто судиться за боргами за ЖКП.
Терміни про те, коли оформляти субсидію на опалювальний сезон, установлено не просто так - якщо встигнути, то матеріальну допомогу буде нараховано на весь опалювальний період, а якщо відкласти звернення і піти до ПФУ після 1 грудня, то субсидію ви отримуватимете, починаючи з місяця, коли подали документи.
Якщо особа вказала в заяві чи декларації недостовірну інформацію чи не повідомила про обставини, що впливають на перегляд права на призначення житлової субсидії, то її можуть змусити повернути допомогу. Нагадаємо, як діяти, коли ПФУ (або інший орган, куди було подано декларацію) пропонує повернути бюджетні кошти добровільно, а у особи складне матеріальне становище.