UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Зернова угода" продовжить діяти, попри вихід РФ із неї – посол у Туреччині

Водночас, у російському Міноборони заявили про "призупинення руху" суден та "неможливість" гарантувати безпеку.

Ініціатива щодо безпечного експорту українського зерна Чорним морем продовжить діяти, незважаючи на оголошений Росією вихід з неї. Про це повідомив посол нашої держави в Туреччині Василь Боднар у ефірі телемарафону.

Він нагадав, що Україна підписувала документ лише з Організацією Об’єднаних Націй і Туреччиною, тоді як окремий був затверджений між Москвою, ООН і Стамбулом. Саме через це “зернова угода” продовжить працювати. 

Різниця полягає в тому, що раніше згода на прохід суден надавалася всіма чотирма сторонами, а тепер лише посередниками – Туреччиною і ООН. 

"У даному випадку прийнято, на мою думку, Соломонове рішення, коли інспекцію суден проводять лише посередники, тобто Туреччина та ООН, і таке рішення ухвалено у зв'язку з тим, що вже з кінця вересня російська сторона фактично гальмувала, а потім і блокувала перевірку суден, і зараз на перевірки чекають понад 170 суден", – пояснив Боднар.

За словами посла, Київ погодився на те, щоб посередники самостійно оглядали кораблі. Представникам РФ просто повідомили про це.

Читайте також: Україна і партнери погодили рух 14 суден із зерном у Чорному морі

"Тобто зараз їх ніхто не запитує, а намагаються з ними говорити про те, щоб повернути їх за стіл переговорів. Швидше за все, вони будуть виторговувати щось для себе, зокрема вивезення зерна та міндобрив з території Росії згідно з меморандумом, який був підписаний того ж дня, коли було підписано зернову угоду", – припустив Василь Боднар.

Він також додав, що РФ може вдатися до дій, якими намагатиметься зупинити судна або перешкодити їх проходу, але таким чином безпосередньо порушить "зернову угоду", що створить для неї відповідні наслідки. На думку посла, тоді міжнародній спільноті потрібно буде вжити певних заходів.

Водночас, Міністерство оборони держави-агресора вже оголосило про "призупинення руху" суден безпечним коридором нібито через "терористичну атаку України" на російські кораблі в Севастополі й заявило, що "донесло позицію" до ООН і Туреччини.

Читайте також: Після виходу РФ із «зернової угоди» пшениця подорожчала на 5%

Як і раніше, у відомстві звинуватили нашу державу в використанні "зернової угоди" для бойових дій, чим і пояснили "неприпустимість" руху кораблів. Вороже Міноборони сказало, що не може гарантувати безпеку "зернового коридору".

"За умов, що складаються, не може бути й мови про гарантії безпеки будь-якого об'єкта на зазначеному напрямку до прийняття українською стороною додаткових зобов'язань не використовувати цей маршрут у військових цілях", – додали в повідомленні.

Нагадаємо, 29 жовтня у Росії заявили, що призупиняють участь у зерновій угоді на невизначений термін. У РФ звинуватили Україну та Велику Британію в "атаках" на кораблі Чорноморського флоту в окупованому Севастополі, Росія стверджує, що надводні дрони начебто запускалися із судна-зерновоза.

Насправді готуватися до виходу з угоди країна-агресорка почала ще у вересні, і з наближенням дати продовження угоди (у листопаді – ред.) дедалі активніше шукала привід. Захід закликав Росію повернутися до виконання обов’язків і не провокувати нову продовольчу кризу. РФ у відповідь запропонувала «повністю замістити» українське зерно.