UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленський провів консультації з керівництвом НБУ щодо кандидатури на заміну Смолію

Президент запевнив, що "буде відстоювати незалежність НБУ"

Президент України Володимир Зеленський провів консультації з керівництвом Національного банку України та учасниками ринку щодо кандидатури нового глави НБУ замість Якова Смолія, який напередодні подав у відставку.

Як повідомляє пресслужба глави держави, зокрема, відбулися зустрічі президента з заступниками голови Нацбанку, керівниками державних і приватних банків, а також керівництвом банківських організацій і установ.

У зустрічах брали участь прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, керівник Офісу президента Андрій Єрмак і його заступник Юлія Ковалів, міністр фінансів Сергій Марченко, голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев.

"Під час переговорів детально обговорювався стан фінансового сектора держави і можливий вплив на банківський ринок заяви Якова Смолія про відставку з посади глави НБУ. Володимир Зеленський в черговий раз підкреслив відданість принципу незалежності центрального банку і необхідності збереження його інституційної спроможності", - йдеться в повідомленні.

"Незалежний Національний банк - це запорука макроекономічної стабільності держави і гарантія добробуту українців. Тому я, як президент, буду відстоювати незалежність НБУ при будь-якому керівництві як основу фінансової і макроекономічної стабільності нашої держави", - зазначив Зеленський.

Читайте також: Зеленський двічі викликав Смолія, грубіянив йому і вимагав написати заяву - журналіст

Як повідомлялося, 1 липня глава правління НБУ Яків Смолій написав заяву про відставку. Свій крок він пояснив систематичним політичним тиском, що не давало йому ефективно виконувати посадові обов'язки. Незадовго до написання заяви Смолій повідомляв про плани керувати Нацбанком до 2025 року - терміну закінчення підписаного в 2018-м семирічного контракту.

У разі звільнення Смолія, НБУ тимчасово керуватиме його заступниця Катерина Рожкова. Правління НБУ підтримало голову, підтвердило факти тиску і повідомило про готовність продовжувати роботу для підтримки макроекономічної стабільності.

Серед основних претендентів на нового голову діючий голова правління «Укргазбанку» Кирило Шевченко.

Наступного дня профільний комітет Ради підтримав відставку голови НБУ, проти голосували лише депутати від «Голосу» і «Європейської Солідарності».

В Офісі президента запевнили, що забезпечення незалежності НБУ залишається «безумовним пріоритетом» глави держави.

Посли країн «Великої сімки» прокоментували відставку голови Нацбанку через кілька годин після офіційного оголошення про рішення Смолія. Посли G7 відзначили, що незалежність Нацбанку є фундаментальним досягненням для України. Саме це сприяло економічному зростанню і врятувало збанкрутілий банківський сектор. З аналогічним заявою виступив МВФ.

Заява Якова Смолія про відставку стала наслідком тривалого тиску з боку Офісу президента. Каменем спотикання стали питання емісії та повернення грошей Ігорю Коломойському і братам Суркісам. Детальніше про обставини і прогнозовані наслідки відставки голови НБУ читайте в статті Юлії Самаєвої «Між Банковою і Нацбанком» у ZN. UA.