UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Зелені тарифи» не єдиний інструмент, який може покращити ринок електроенергії України - дослідження

Є, як мінімум, ще п’ять інструментів для покращення ринку.

Раніше для стимулювання розвитку відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) в Україні використовувався "зелений" тариф. Однак, це лише тимчасовий засіб, від якого необхідно поступово відмовлятися. Про це йдеться в дослідженні «Україна після “зеленого” тарифу. Нові механізми розвитку відновлюваної енергетики», що виконав Максим Бабаєв, CEO платформи для інвестицій в енергетику GetMarket, на замовлення ГО Екодія. 

Однак серед доступних є інші механізми підтримки ВДЕ в Україні, а саме: “зелені” аукціони, чистий облік енергоспоживання, прямі договори купівлі-продажу енергії, «зелені» надбавки, контракти на різницю.  

Зазначається, що зелені аукціони для ВДЕ-генерації допоможуть створювати конкуренцію між інвесторами та стимулювати компанії, що пропонують найнижчі ціни на свою електроенергію. 

Чистий облік енергопостачання дає змогу власникам об’єктів ВДЕ застосовувати енергомережу для того, щоб довгостроково зберігати у ній надлишки виробленої енергії і споживати її згодом за потреби.

Прямі договори купівлі-продажу енергії зменшують фінансові ризики, бо виробники ВДЕ взаємодіють безпосередньо зі споживачами, а не продають електроенергію єдиному підприємству.

“Зелені” надбавки, які передбачають, що виробники енергії з ВДЕ продають її на ринку за загальними правилами, але додатково отримують надбавку за кожну продану кіловат-годину.

Читайте також: Промисловці виступили проти підвищення тарифу «Укренерго» на транспортування електроенергії

Повідомлялося, що Господарський суд Києва задовольнив позови виробників "зеленої" енергетики проти "ГарПокупа" на суму 200 млн грн.

Нагадаємо, що ДП повністю розрахувалося за "зелену" електроенергію в січні-лютому і серпні-вересні. У березні цей показник становив 47%, квітні-травні - 5%, червні - 4%, липні - 3,5%, жовтні - 94%, листопаді - 8,4%, за 10 днів грудня - 9%.

У свою чергу, борг НЕК "Укренерго" перед "ГарПоком" по компенсації за "зеленими" тарифами склав 23,7 млрд грн.