UA / RU
Підтримати ZN.ua

Збитки державних шахт збільшилися на третину

Експерти називають причиною виникнення збитків конкуренцію вугілля держшахт із вугіллям, видобутим на нелегальних шахтах-"копанках", і зниження споживання електроенергії у країні.

Збитки державних вугледобувних підприємств у січні-липні зросли у порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 34,2%, до 8,39 млрд грн, повідомили у Міненерго. У міністерстві пояснюють це зниженням видобутку (за сім місяців - на 5,7%, до 47,7 млн т), зростанням собівартості (на 9,6%, до 1,3 тис. грн/т) та падінням цін на 3 (на 15,2%, до 505,2 грн/т).

Як пише "КоммерсантЪ-Украина", на підтримку держшахт із держбюджету у січні-липні надійшло 7,7 млрд грн з 9,7 млрд грн, передбачених держбюджетом. Влітку міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький заявляв, що міністерство буде ініціювати збільшення бюджетної підтримки вугільної галузі у 2013 році. А 4 липня Верховна рада збільшила витрати держбюджету на підтримку держшахт на 5,5 млрд грн.

"Перевитрата початкової суми у 9,7 млрд грн, призначеної у бюджеті для дотацій, у нас почнеться вже в наступному місяці, і ми почнемо отримувати гроші з додаткових обсягів. Поки незрозуміло, чи вистачить нам 15,2 млрд грн до кінця року з такими темпами перевитрати і чи не доведеться ще збільшувати дотації", - повідомило джерело у Міненерго.

Одні з основних причин виникнення збитків - конкуренція вугілля держшахт із вугіллям, видобутим на нелегальних шахтах-"копанках", і зниження споживання електроенергії у країні, пояснює почесний президент шахти ім. Засядька, народний депутат Юхим Звягільський. "Ринок затоплено дешевим вугіллям, яке видобувається нелегально, без сплати податків, за мізерні зарплати, без витрат на гарантування безпеки праці. Легальні видобувачі не можуть конкурувати з таким паливом. При цьому частка нелегального вугілля на ринку зростає, а разом з ним ростуть і збитки держпідприємств", - погоджується з ним голова незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.

Нагадаємо, президент Віктор Янукович розраховує, що до 2014 року в українській вугільній галузі буде завершено приватизаційні процеси. При цьому голова держави обіцяє, що закриття збиткових шахт буде йти паралельно із забезпеченням гірників робочими місцями і збереженням рівня соціального захисту !zn

Читайте також:

Донецький шахтар у два рази перевищив рекорд Стаханова

Янукович пообіцяв до 2014 року завершити приватизацію шахт