UA / RU
Підтримати ZN.ua

Затишшя перед бурею: сума дежборгу та боргове навантаження дещо зменшились

Розмір боргу на одну особу становить орієнтовно 52 720 грн.

Держказначайство оприлюднило дані про розмір держборгу в квітні 2020 року. Аналітичний центр "CASE Україна" проаналізував отримані дані. Впродовж квітня 2020 року сума державного та гарантованого державою боргу України скоротилась в гривневому еквіваленті на 59.19 млрд грн або ж на 2.6% до 2 196.36 млрд грн, а в доларовому еквіваленті державний та гарантований державою борг збільшився на 1,05 млрд дол, або ж на 5.4% до 81.43 млрд дол США. Як зазначає Наталя Лещенко, економічний експерт "CASE Україна" співвідношення боргу по відношенню до ВВП дещо знизилось у порівнянні з березнем та становило близько 55.8% ВВП. При цьому борг на одну людину (постійне населення) становить орієнтовно 52 720 грн на особу, а на одного зайнятого - 147 903 грн.

Скорочення суми боргу в гривні, на думку експертки, пояснюється наступними факторами:

В березні 2020 року уряд три тижні поспіль давав оголошення про не проведення розміщення ОВДП. В результаті в квітні уряд вийшов на ринок внутрішніх запозичень всього один раз. За результатами проведення розміщень облігацій внутрішньої державної позики 28 квітня 2020 року, до державного бюджету залучено 9.8 млрд грн (за курсом НБУ).

Обсяги запозичень приблизно дорівнювали обсягу погашень. Згідно звіту казначейства в березні обсяги погашення внутрішніх та зовнішніх зобов‘язань становили 9.9 млрд грн.

Крім того, посилення національної валюти скоротило гривневий еквівалент суми боргу, який має бути погашений в іноземній валюті.

Серед факторів, які сприяли збільшенню обсягів боргу було надання державних гарантій "Укравтодор" на оновлення доріг в 19.3 млрд грн з яких перший транш "Укрексімбанк" надав підприємству в квітні 5.8 млрд грн.

Посилення національної валюти мало також зворотній ефект на динаміку боргу в доларовому еквіваленті. Зокрема, наприкінці квітня доларовий еквівалент державного та гарантованого боргу збільшився на 1.05 млрд дол, або ж на 5.4% до 81.43 млрд дол. США.

Наталя Лещенко вважає, що результат квітня можна назвати затишком перед бурею. Внаслідок карантинних обмежень для подолання пандемії та глобальної кризи українська економіка скоротиться, причому найбільше падіння очікується на ІІ квартал 2020 року. З іншого боку, уряд почне позичати активніше.

Читайте також: На погашення держборгу направили 304 мільйони доларів – НБУ

Повідомлялось, що у квітні державний і гарантований державою борг України у національній валюті зменшився на 2,7% до 2196 млрд грн. Однак у доларовому еквіваленті зріс на 1,3% до $ 81,4 млрд.