Ізольована Чорним морем і Росією 3 впродовж останнього десятиліття намагалася зблизитися з рештою Європи. І в цих її зусиллях важливу роль відіграє фундук.
В 2007 році італійська компанія Ferrero відкрила представництво у Грузії для поставки ключового інгредієнта свого головного продукту - шоколадно-горіхової пасти Nutella, яку більшість європейців мастять на хліб під час сніданку. З того часу Грузія стала третім найбільшим у світі виробником фундука після Туреччини і Італії.
Про це пише The Economist додаючи, що фундук став найбільшим грузинським товаром на експорт після мідної руди. В 2014 році Грузія і ЄС підписали угоду про зону вільної торгівлі. Однак, замість того щоб полегшити ланцюг поставок для виробництва Nutella, угода може дещо ускладнити процес. Близько 10% грузинського фундука Грузія експортує з окупованої російськими військами Абхазії. У Тбілісі немає торговельних домовленостей з окупаційною владою в регіоні. А фундук лишається єдиним продуктом, який ватажки у Абхазії дозволяють фермерам продавати на грузинській території. Починаючи з 2018 року угода про асоціацію буде вимагати від всіх експортерів агропродукції Грузії виконувати стандарти ЄС, які включають офіційну сертифікацію походження. Якщо навіть абхазькі фермери зможуть отримати грузинські сертифікати, це буде розглядатися як національна зрада. А їхні горіхи не потраплять до виробника Nutella.
Якщо ж Абхазію повністю відрізати від Європи. вона стане ще більш залежною від Росії.
"Росія наш стратегічний партнер, а попит на фундук там низький", - сказав так званий "міністр економіки" Абхазії Адгур Ардзінба.
"Нам доводиться віддавати пріоритет продуктам,таким як цитрусові і вино, на які в Росії є попит", - додав він.
Єдиний процес, який може призвести до нормалізації відносин між Тбілісі і сепаратистським регіоном - це переговори в Женеві. Втім, вони поки не привели до жодних результатів, а торгівля взагалі не на порядку денному.
Тим часом, у фундука з Абхазії з'явився ворог. Азіатський щитник нищить врожаї. Видання зауважує, що ласунам у Європі, швидше за все, не варто панікували, і поставки Nutella не під загрозою. Але сепаратистський конфлікт не дозволяє Грузії і Абхазії ефективно співпрацювати, щоб побороти шкідників і захистити свій важливий експорт. Какао і фундукт - хороше поєднання, а торгівля і націоналізм - ні.
Нагадаємо, що Грузія, як і Україна, стала членом програми "Східного партнерства", яка дозволяє їм економічно і політично зблизитися з європейським об'єднанням. Нещодавно Україна, Молдова і Грузія попросили Брюссель розробити Дорожню карту про вступ до ЄС. Крім того, парламентарії трьох країн прийняли спільну Декларацію про необхідність переосмислення формату "Східного партнерства".
Саміт, присвячений програмі, відбудеться в листопаді. Однак, як повідомляло видання EUObserver, у заяві саміту "Східного партнерства" не буде ні натяку на шанси вступу України і Грузії в ЄС.