UA / RU
Підтримати ZN.ua

Залежність від імпорту підвищує тиск на міжнародні резерви та валютний курс — експерт

Головний ризик для економіки України це її залежність від імпорту.

Одним з найважливіших викликів для вітчизняної економіки є критичне підвищення залежності економіки від імпорту, що призводить до нарощування дефіциту у торговельному балансі та несе ризики для валютної стабільності. Про це пише Богдан Данилишин, завідувач кафедри КНЕУ ім. Гетьмана у статті «Наша економіка витриваліша, ніж ми думали, але й роботи попереду чимало».

«В 2022 р. експортні поставки товарів скоротилися на 40%, а імпортні – лише на 20%. Приблизно таке ж співвідношення спостерігається і в поточному році. В результаті від’ємне зовнішньоторговельне сальдо зросло до рівня 21% ВВП. У 2023 р. річний обсяг імпорту товарів становитиме майже 60 млрд дол. США або близько 40% ВВП (разом з послугами – майже 60% ВВП). При цьому офіційні дані щодо імпорту, з очевидних причин, не є повними, оскільки не відображають усіх обсягів воєнних поставок, тож навіть ці 60% можуть виявитися дуже скромним показником», - зазначає автор.

За його словами, при цьому відновлення зруйнованої критичної інфраструктури та відбудова економіки генерують потенційно високий перманентний попит на інвестиційні товари, який не може бути забезпеченим виключно вітчизняним виробництвом.

«Лише за минулий рік фізичні обсяги промислового виробництва України скоротилися на 37%, а за останні 10 років (порівняно із 2013 роком) – на 50%. Відповідно внутрішній попит на відновлення економіки буде все більшою мірою задовольнятися імпортом, що підвищує тиск на міжнародні резерви і валютний курс», - додав він.

Читайте також: Держборг України збільшився маже до 90% від ВВП — Нацбанк

З іншими матеріалами автора можна ознайомитися за посланням.