UA / RU
Підтримати ZN.ua

Проєкт постанови щодо збільшення граничних цін на електроенергію для бізнесу готовий до ухвалення

У разі ухвалення постанова набуває чинності з 1 жовтня

31 жовтня може набути чинність постанова, яку пропонує Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг. Вона стосується збільшення граничних цін на електроенергію для бізнесу. І якщо раніше розмови точилися в цілому, тепер вже є точні цифри і тарифи.

Зараз відповідний проєкт постанови, яка в разі ухвалення набуває чинності з 31 жовтня, розміщено на сайті регулятора в порядку денному засідання 1 жовтня для схвалення, передає Інтерфакс-Україна.

Читайте також: Ціни на електроенергію зростуть: регулятор дозволив підвищення

Зокрема, (НКРЕКП), пропонує збільшити граничні ціни на ринку "на добу наперед" і внутрішньодобовому ринку в період з 11:00 до 17:00 на 23% - до 6,9 тис. грн/МВт*год (було 5,6 тис. грн/МВт*год).

Прайс-кепи на цих сегментах пропонується залишити колишніми згідно з постановою від 20 травня 2024 року № 949 (почали діяти з 31 травня цього року) у таких часових проміжках: з 00:00 до 07:00 - 5,6 тис. грн/МВт*год, з 07:00 до 11:00 - 6,9 тис. грн/МВт*год, із 17:00 до 23:00 - 9 тис. грн/МВт*год, із 23:00 до 24:00 - 6,9 тис. грн/МВт*год.

Мінімальна гранична ціна, за пропозицією НКРЕКП, також залишається на рівні чинної - 10,00 грн/МВт*год;

Крім того, вона пропонує залишити прайс-кепи на балансувальному ринку, як зазначено в травневій постанові: з 00:00 до 07:00 - 6,6 тис. грн/МВт*год; з 07:00 до 17:00 і з 23:00 до 24:00 - 8,25 тис. грн/МВт*год, з 17:00 до 23:00 - 10 тис. грн/МВт*год. Мінімальна гранична ціна - 0,01 грн/МВт*год, що діє зараз.

Як пояснила НКРЕКП, за підсумками проведеного оперативного моніторингу в більшості розрахункових періодів встановлений рівень граничних цін забезпечує імпортний паритет, водночас граничні ціни, встановлені на ринку е/е України, в деяких розрахункових періодах нижчі за фактичні ціни ресурсу на ринках суміжних країн.

"Для збалансування енергосистеми та уникнення відключення споживачів необхідне залучення імпорту електроенергії, що своєю чергою потребує приведення у відповідність цін на ринках в Україні та дозволить використати можливості комерційного імпорту і уникнути коливання цін в Україні щодо країн-імпортерів", - йдеться в обґрунтуванні.

Водночас НКРЕКП вважає за доцільне, окрім перегляду граничних цін на запропонованих рівнях, забезпечити ухвалення урядом постанови про так зване імпортне ПСО.

Раніше передбачалося, що ОСП НЕК "Укренерго» могло б оплачувати різницю в ціні е/е в Україні та країнах, звідки вона імпортується.

Утім, джерела на ринку нещодавно повідомляли, що від імпортного ПСО в уряді відмовилися, розраховуючи виключно на комерційну складову.

Читайте також: Енергетичне співтовариство закликало НКРЕКП відмовитися від планів уніфікувати тариф на розподіл електроенергії

Як зазначав виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук на заході "Глобальний прогноз. Зміцнення єдності" в середині вересня, бізнес дуже зацікавлений в імпортній електроенергії, але для поліпшення її постачання потрібно отримати можливість укладати довгострокові контракти, залежні від ENTSO-E, а також підвищити прайс-кепи у вечірні години.

За його словами, через низькі вечірні прайс-кепи на українському ринку утилізація перетину ввечері становить менше 50%.

"Щоб повністю перейти на імпортний паритет, залишилося небагато. Змінити обмеження на п'ять-шість годин, у вечірні піки, які зараз не проходять за ціною", - зазначив він.