Президент України Віктор Янукович 31 липня підписав закон 408-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо трансфертного ціноутворення" (законопроект №2515).
Нагадаємо, Верховна Рада затвердила зміни до Податкового кодексу 4 липня, документ 16 липня був відправлений на підпис президенту.
Раніше міністр доходів і зборів Олександр Клименко повідомив, що вже розпочато масштабну роз'яснювальну роботу, консультації з бізнесом, щоб на 1 вересня у бізнесу і Міндоходів "не залишилося жодного проблемного питання".
- Закон про трансферне ціноутворення прийнято без поблажок для олігархів
Закон має сприяти боротьбі з одним з найбільш масштабних способів мінімізації оподаткування, через який з-під оподаткування в Україні виводиться близько 100 млрд грн. щорічно (дані ДПСУ). Здійснюється це, перш за все, через реалізацію вітчизняної продукції за заниженими цінами пов'язаним особам (тобто переважно в межах однієї фінансово-промислової групи) в країни з більш низьким податковим навантаженням, ніж в Україні. В результаті чого держбюджет недоотримував щорічно 20-25 млрд грн.
Тепер на бізнес покладається новий обов'язок: повідомляти в Міндоходів про операції між пов'язаними особами та з резидентами зарубіжних низькоподаткових юрисдикцій, що перевищують 50 мільйонів гривень на рік по одному контрагенту. Великий бізнес, крім цього, буде зобов'язаний документально обґрунтувати ринковий рівень цін в таких угодах.
Міндоходів в ході доопрацювання законопоректу до другого читання змогло обстояти практично всі принципові положення документа.
Проголосувати вдалося лише за одну поправку - №446 авторства голови профільного Комітету регіонала Віталія Хомутинника. Нею дата вступу закону в силу перенесена на 1 вересня 2013 року замість 1 липня, як пропонувалося спочатку.
Більш того, в ході підготовки до другого читання було враховано поправку народного депутата Анатолія Гриценка. Згідно їй, закон набуде чинності без винятків для пунктів 8 і 9 розділу I, набуття чинності яких спочатку передбачалося з 1 січня 2018 року.
Нагадаємо, пунктами 8 і 9 було передбачено можливість трансфертних "поблажок" для ключових галузей української економіки, які перебувають під контролем українських олігархів - металургійної, хімічної промисловості, АПК.
Втім, у законі збереглася норма про контроль внутрішніх операцій, яку різко критикував навіть профільний комітет Ради. Депутатам вдалося лише звузити такий контроль для підприємств, які є збитковими або мають податкові пільги, зазначає Інтерфакс-Україна.
Крім того, закон передбачає контроль над ціноутворенням операцій з резидентами всіх країн, де рівень податку на прибуток мінімум на 5% нижче, ніж в Україні, а не лише з резидентами офшорів, як пропонували багато депутатів.
Збережено було також нижній поріг контрольованих операцій у розмірі 50 млн грн і визначення пов'язаних осіб, яке багато депутатів критикували за надмірну широту і нечіткість.
Однак спроби в ході постатейного голосування відмовитися від контролю внутрішніх операцій, звузити поняття пов'язаних осіб, наприклад, збільшивши частку в капіталі з 20% до 50%, знову були відхилені.
Лише Комуністи домоглися виключення з тексту закону внесеного всупереч нормам Регламенту пункту про оподаткування прибутку операторів лотерей, на що звернуло увагу і Головне юридичне управління ВР. !zn
Читайте також:
Голова Міндоходів: Час почати поважати свою країну і платити прибуток тут
Міндоходів проти скорочення переліку пільгових податкових юрисдикцій в трансфертне законопроекті
Експерти розповіли про переваги закону про трансфертне ціноутворення