UA / RU
Підтримати ZN.ua

Західні чиновники ведуть із Кремлем таємні переговори та готові пом'якшувати санкції - Bloomberg

Західні чиновники сподіваються оминути наслідки війни в Україні, які загрожують світові голодом, але при цьому не усунувши першопричину.

Західні чиновники, які публічно декларують відмову від будь-яких угод із Кремлем, насправді вже ведуть з Москвою непублічні переговори, а також переконують банкірів, страховиків та логістів не перестаратися у дотриманні санкцій. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на джерела.

Як стверджує агентство, мета закритих переговорів з Москвою - розблокувати торгівлю зерном у чорноморському регіоні, а також запобігти голоду, що загрожує мільйонам жителів Африки та Близького Сходу.

При цьому метою переговорів є постачання на світовий ринок не лише української, а й російської продукції.

"Ці зусилля є частиною складних та важких переговорів за участю Організації Об'єднаних Націй щодо збільшення постачання добрив, зерна та іншої сільськогосподарської продукції з Росії та України, які були перервані вторгненням президента Володимира Путіна у його південну сусідку", - йдеться у повідомленні.

Як зазначає агентство, Захід, зокрема, балансує між тим фактом, що на Росію припадає майже п'ята частина експорту добрив (за даними 2021 року), але в той же час, що в Україні заблоковано понад 25 мільйонів тонн зерна, олії та інших товарів.

При цьому західні чиновники вважають, що ситуація стане ще тяжчою з початком нового врожаю.

Виходячи з цих міркувань, за даними агентства, чиновники Білого дому вже ведуть закриті переговори щодо пом'якшення санкцій щодо Росії, які торкнулися, зокрема, постачання добрив. Наприклад, такі переговори відбулися цього місяця.

"Цього місяця Вашингтон під егідою ООН направив свого представника на переговори до Москви з питань постачання. Люди, знайомі з ситуацією, на умовах анонімності розповідають, що обговорюються питання, які не є публічними. Недостатні поставки добрив цього року можуть вплинути на врожай наступного року", - йдеться у повідомленні.

Крім того, адміністрація США обговорює закупівлю російських добрив з транспортними компаніями та сільгоспвиробниками.

"Уряд США таємно заохочує сільськогосподарські та судноплавні компанії купувати та перевозити більше російських добрив, за словами людей, знайомих з їхніми зусиллями, оскільки страхи перед санкціями призвели до різкого скорочення поставок, це призвело до стрімкого зростання світових цін на продовольство", - пише агентство.

Усі ці зусилля наштовхуються на той факт, що Путін продовжує покладати вину на Україну за небажання видаляти міни з портів, встановлених для їхнього захисту від можливих нападів з боку російських військ.

Читайте також: Крадуть і не соромляться: В РФ похвалились продажом українського зерна на Близький Схід

А Київ заявляє, що його не переконують запевнення Москви в тому, що вона не завдасть удару, зазначивши, що Росія перед війною також наполягала на тому, що не вторгатиметься.

Крім того, як вважають в ООН, розмінування портів України може зайняти місяці.

При цьому, за даними Bloomberg, Кремль ще й вимагає від США гарантій покупцям та постачальникам добрив та зерна, що вони не підпадають під санкції.

"Для Росії дуже важливо, щоб влада США подала чіткий сигнал про те, що ці угоди дозволені і відповідають інтересам глобальної продовольчої безпеки, і що не потрібно відмовлятися від їх здійснення", - каже фахівець із санкцій у Кремлі, засновник Російської ради з міжнародних справ Іван Тимофєєв.

Читайте також: Росія та Туреччина домовилися без України про розблокування Чорного моря для експорту українського зерна - Bloomberg

Росія також заручилася підтримкою Туреччини щодо необхідності ослаблення санкцій. Щоправда, зусилля Анкари у посередництві щодо вирішення питання про відновлення поставок поки що не дають результатів.

Чиновники в ЄС та США також здивовані, що їхня готовність пом'якшувати санкції наштовхується на обережність покупців та постачальників добрив та зерна.

"ЄС і США ввели виключення у свої обмеження на ведення бізнесу з Росією, щоб дозволити торгівлю добривами, ключовим світовим постачальником яких є Москва. Але багато вантажовідправників, банків та страховиків утримуються від торгівлі через побоювання, що вони можуть ненавмисно порушити правила. Офіційні особи США, здивовані подібним ступенем обережності, і перебувають у парадоксальному становищі, намагаючись знайти способи їхнього стимулювання", - пише Bloomberg.

Читайте також: Зеленський: «Деякі країни були готові купити вкрадене українське зерно, але злякалися санкцій»

Нагадаємо, що одночасно з тим, поки Захід намагається задобрити Росію, Україна розробила два маршрути для експорту зерна.

Раніше голова європейської дипломатії Жозеп Боррель також повідомив, що   Європейський Союз намагається знайти альтернативний шлях для експорту 20 мільйонів тонн зерна з України.