UA / RU
Підтримати ZN.ua

За ризикову депозитну політику банки змусять доплачувати

Якщо середня ставка по системі становить 14%, а банк поставив 18%, то йому доведеться заплатити велику суму в Фонд гарантування вкладів.

Національний банк та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб обговорюють з банками введення диференційованих внесків до ФГВФО в залежності від ризиковості їх депозитної політики.

Про це розповів директор Генерального департаменту банківського нагляду НБУ Олексій Ткаченко під час круглого столу «Вклади населення - як підвищити надійність заощаджень та посилити довіру вкладників до гривні?», організованого «Лігою фінансового розвитку» за підтримки «Дзеркала тижня. Україна».

«Одним з показників, які ми спільно з Фондом порахували і винесли на обговорення, – перевищення середньої ставки (у банку, - ред.) над середньоринковою. Якщо середня ставка по системі становить 14%, а банк зробив 18%, відповідно вводиться більш високий коефіцієнт, в результаті чого він більше перераховує до Фонду», - пояснив представник НБУ.

Директор-розпорядник ФГВФО Олена Шарова підкреслила, що питання про диференційні внески знаходиться на стадії обговорення. Водночас серед банків є розуміння важливості цього питання.

«Це питання дуже чутливе. Ми залучили до обговорення фахівців не тільки з великих банків - враховуємо точку зору і банків четвертої групи. Ми не можемо зробити певних преференцій для одних банків, залишивши без уваги інші», - додав у цьому контексті глава комітету з питань регуляторної політики і нагляду НАБУ, заступник глави правління ПУМБ Артур Загородніков.

Аналізуючи випадки суттєвого підвищення депозитних ставок на ринку, голова правління банку «Фінанси та кредит» Володимир Хливнюк констатував, що в кожному банку ситуація може складатися по-різному. Проте в будь-якому разі за рахунок значного обсягу залишків коштів клієнтів середня вартість пасивів банку може бути суттєво меншою від вартості вкладів.

Як доповнив старший радник «Альфа-банку» (Україна) Роман Шпек, фінустанови можуть підвищувати депозитні ставки під впливом ситуативних чинників. Водночас банкір наголосив на потребі зваженого підходу при розробці алгоритму та критеріїв визначення диференційованих внесків до ФГВФО: «Є старі банки, що отримали відділення в спадщину ще від радянських банків і вносять критерій «наявність мережі». А банки ХХІ століття завдяки новим технологіяму залучають обсяги депозитів, що можуть конкурувати з тими, які мають найбільшу мережу».

Нагадаємо, що запровадження диференційованих внесків до ФГВФО передбачене законом «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», який вступив в дію у вересні поточного року. У документі передбачено, що їх розрахунок має проводитися шляхом «зважування базової річної ставки збору за ступенем ризику». Подібна практика поширена в світі. Однак проти неї в Україні висловлювалися невеликі банки, конкурентоспроможність яких через запровадження диференційованих внесків до ФГВФО може знизитися (для багатьох з фінустанов вищі, ніж середньоринкові, депозитні ставки - ключовий «магніт» для залучення вкладників).

Читайте також:

Більшість українців не можуть дозволити собі відкладати більше 500 грн в місяць


В НБУ пояснили, чому банки беруть «короткі» депозити під великі відсотки