Безповоротна фінансова допомога зарубіжних держав у вигляді грантів складає лише 10%, решта 90% — це кредити, які Україні треба буде повертати, заявив міністр фінансів України Марченко в інтерв’ю «Обозреватель». При цьому він додав, що кредити надаються переважно на період до 15 років під 1% річних.
Коментар ZN.UA
Нинішній рівень безповоротної (грантової) підтримки України — лише 10% — ми вважаємо дуже низьким, аморально низьким. Ми часто, майже не щодня, чуємо і самі розміщуємо повідомлення про те, що та чи інша зарубіжна держава чи міжнародна організація надає або ж готова надати воюючій Україні свою фінансову підтримку. Звучать суми в сотні мільйонів, навіть мільярди доларів і євро. Така підтримка нам дійсно вкрай необхідна. Адже через війну Україні нанесено величезні збитки, а більшість підприємств згорнули і лише зараз починають потроху відновлювати виробництво; показники надходжень до бюджету від податкової і митниці під час повномасштабної війни зменшилися не на відсотки — в рази. При тому, місячна потреба, не підкріплена фінансовими ресурсами, лише на соціальні видатки (а це зарплати, пенсії і грошове забезпечення військових) — сягає $7 млрд. Друкарським станком НБУ ми вже більше не можемо «наповнювати» бюджет, щоб не спровокувати ще більшої інфляції. Відтак, поки активна фаза війни, Україна й надалі спиратиметься на суттєву зовнішню фінансову підтримку — на гранти і позики. На нашу думку, зарубіжні держави, які вже почали нарешті усвідомлювати, що Україна захищає не лише свою, а і їхню свободу, — мали би надавати нам набагато більше фінансової допомоги. І не кредитів, які треба буде повертати ще півтора десятиліття після завершення війни, — саме грантів.
У березні міжнародна IT-компанія GlobalLogic за допомогою організації WeSpire запустила платформу для пожертвувань, яка дозволить клієнтам та партнерам передавати кошти, які підуть на допомогу Україні та її громадянам.
Компанія обрала п’ять організацій, які можуть надати негайну допомогу безпосередньо Україні. Серед українських організацій у США це Nova Ukraine (екстрені ресурси і біженцям, і громадянам, що залишилися в Україні), Razom (реагування на надзвичайні ситуації, що забезпечує критично важливими предметами медичного призначення лікарні та громадян) та Revived Soldiers Ukraine (надання допомоги на підтримку основних прав людини та медичної реабілітації солдат). У переліку глобальних організацій допомоги зазначені фонд Save the Children Ukraine (допомога дітям та сім'ям) та Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (допомога біженцям).