Європейський Союз погоджується на запропоновані президентом РФ 3 тристоронні консультації з Україною щодо безпеки постачань і транзиту газу. Про це йдеться у відповіді президента Єврокомісії Жозе Мануеля Баррозу на лист російського президента.
"Європейський Союз згоден на Вашу пропозицію про консультації з Російською Федерацією і Україною щодо безпеки постачань і транзиту газу", - йдеться в листі Баррозу.
У зв'язку з цим він вважає, що такий підхід буде найбільш корисним, оскільки "ці питання стосуються занепокоєння держав-членів, а також роботи єдиного ринку Європейського Союзу і спільної компетенції ЄС".
"Як ви зазначили, Європейський Союз і Росія є основними торговельними партнерами України. Дозвольте мені повторити, що необхідність забезпечити довгострокову політичну і економічну стабільність України є ключовим інтересом Європейського Союзу та Російської Федерації, як про це ви заявили у своєму листі. Тому в наших спільних інтересах швидко приступити до переговорів, які будуть включати Україну", - упевнений Баррозу.
Читайте: Путін попередив європейських лідерів про загрозу залишитися без газу
Торкаючись питання безпосередньо енергії, президент ЄК висловив упевненість, що відносини у цій сфері повинні бути засновані на взаємності, прозорості, справедливості, недискримінації, відкритій конкуренції і співпраці, щоб забезпечити рівні умови для безпечного та надійного постачання і транзиту енергоносіїв.
"У цьому контексті ми визнаємо, що у разі постачань природного газу і транзиту особливо актуальною є необхідність структурованого і всеосяжного діалогу. На наш погляд, питання, пов'язані з боргами газу України через імпортні ціни слід розглядати разом з їхніми зовнішніми фінансовими потребами з МВФ та іншими відповідними міжнародними партнерами. Співробітництво між Європейським Союзом і Російською Федерацією в галузі енергетики ґрунтується на спільних інтересах", - підкреслив він.
На думку Ж.М.Баррозу, в існуючій проблемі є два ключових елементи. "По-перше, розглядається договірна надійність Російської Федерації як постачальника газу. "У своєму листі ви посилаєтеся на невиплачений газовий борг НАК "Нафтогаз України", що може стати договірною причиною для Газпрому перейти на режим передоплати, який може за відсутності сплати в підсумку призвести до часткового або повного припинення постачань газу до України. Такий розвиток подій є причиною серйозного занепокоєння, оскільки він несе у собі небезпеку переривання обслуговування Європейського Союзу та інших країн-партнерів", - вказує президент ЄК.
У зв'язку з цим він нагадав, що постачання газу до Європи здійснюють на основі контрактів між європейськими компаніями і Газпромом. "Тому це - відповідальність Газпрому забезпечити постачання необхідних обсягів згідно з узгодженим контрактами. Європейський Союз неодноразово заявляв, що ми очікуємо, що комерційні оператори з усіх боків будуть поважати свої контрактні зобов'язання. Залишатися надійним постачальником, здавалося б, чітко в інтересах Російської Федерації", - пише Ж.М.Баррозу.
Зазначивши, що постачання до ЄС, так і постачання до України "тісно пов'язані", президент ЄК заявив про готовність "обговорювати з усіма зацікавленими сторонами, як ці договірні зобов'язання має бути реалізовано на основі ринкових цін, правил і норм міжнародного права, як це відбувається в ЄС, і як забезпечити здійснення прозорим та надійним чином транзиту, зберігання та постачання газу до України".
Другим пунктом Баррозу назвав те, що з урахуванням постачань природного газу до України, "довгострокове рішення щодо функціонуючого європейського газового ринку може бути переглянуто на основі переговорів і за допомогою доступних юридичних механізмів".
"Ми підкреслюємо, що зміни в договірних угодах у зв'язку з політичними обставинами йдуть врозріз із духом підтримки і співпраці, закріпленим у Вашому листі", - зазначив він.
Разом з тим, президент ЄК закликав президента Росії утриматися від таких заходів, які б "створили сумніви у вашій готовності бути надійним постачальником газу до Європи".
"Ми готові провести тристоронні консультації з Російською Федерацією і, за згодою українського уряду, з Україною, як ми це пропонували в минулому", - заявив Баррозу.
За його словами, "запропоновані консультації повинні допомогти уникнути крайнього сценарію і гарантувати безпеку постачань і транзиту, в той же час, створити необхідні умови для структурованого співробітництва, включаючи, зокрема, модернізацію газотранспортної системи України".
Окрім того, Баррозу висловив глибоку стурбованість одностороннім рішенням Росії не застосовувати Харківський договір.
Він також поінформував, що комісар з енергетики Гюнтер Оттінгер готовий негайно вирішувати ці питання "з російськими та українськими колегами" у тісному контакті з державами-членами та зв'яжеться з колегами для організації першої зустрічі".
"Я переконаний, що конструктивно обговорюючи спільні рішення і дії, ми можемо знайти вихід із нинішньої кризи", - переконаний Баррозу. !zn