Політики, експерти, економісти і фінансисти переконують, що вихід Греції з єврозони не стане чимось страшним на відміну від кризи 2011-2012 років, коли колапс грецької економіки потягнув би на дно всю європейську фінансову систему.
Нині більшість кредиторів Греції підготувалися до можливих проблем і не бояться радикальних кроків. А позбавивши Афіни спільної європейської валюти, можна показати іншим європейцям, що буває, коли обираєш радикалів і популістів в уряд, які обіцяють скасувати непопулярні заходи для порятунку економіки.
З одного боку, так воно і є. А з іншого – провалу зазнає не лише Греція, а й мрія про об'єднану Європу, яка зародилася після Другої світової війни і була покликана вберегти континент від можливих воєн у майбутньому. Про це на сторінках Forbes пише головний редактор журналу Стів Форбс.
Він додає, що найвизначнішою подією на шляху до цієї мрії з 40-х років було створення і введення в обіг євро. В нинішніх проблемах Євросоюзу, пов'язаних приходом до влади популістів, Форбс звинувачує дуже технократичний спосіб врядування організації, який часто нехтував настроями населення. На його думку, саме тому і з'явилися "праві" і "ліві" популісти, які дивним чином здобули підтримку в багатьох народів.
"Хай там як, а до сьогоднішнього дня настільки масштабна війна в Європі, які відбулася минулого століття, лишалася неможливою на континенті. Але завдяки тривалому поганому способу управління, вперше після Другої світової війни порядку в Європі загрожує смертельна небезпека, яка може вилитися в катастрофічні економічні і політичні наслідки", - йдеться в статті.
Форб додає, що проблема зовсім не в економічних проблемах Греції чи безчинству Володимира Путіна в Україні. Проблема в тому, що Євросоюз не знає, що з цим робити.
"Вперше з 30-х років правляча еліта виглядає настільки безпорадною, що події, здається, виходять з-під контролю", - пише Стівен Форбс.
Він пише, що в ЄС не зробили правильних висновків після кризи 2008 року і почали душити податками і нормами приватний сектор замість того, щоб скоротити бюджетників. Цим самим європейці загальмували свій економічний ріст. Єдині, хто зміг вчинити правильно на думку Форбса, це британці. Скорочення роздутого державного штату працівників і зменшення корпоративних податків до 20% дозволили Великобританії розвиватися швидше, ніж іншим членам Євросоюзу.
На думку Форбса, ЄС бракує ефективних структурних реформ, які б зробили його ефективнішим, дозволили відновити економічне зростання і створили б робочі місця. І саме тому європейській мрії загрожує провал вперше за всю її історію.
Нещодавно голова Європейської Ради Дональд Туск визнав, що Євросоюзу все складніше зберігати єдність з питання санкцій щодо Росії. "Стає все складніше вибудовувати єдину європейську позицію з питання щодо жорстких заходів, які, як доводиться визнати сьогодні, включають збереження санкцій", - заявив Туск.
Тим часом, Росія намагається розділити ЄС, купуючи прихильність її членів, таких як Греція і Угорщина.