Євросоюз негласно готується почати імпорт газу з Ірану у міру поліпшення відносин з ним і погіршення - з Росією, основним постачальником газу в Європу.
Криза у відносинах Росії і Заходу, котрий звинувачує Кремль у підтримці сепаратистів в Україні, може викликати рокіровку Москви і Тегерана як постачальників газу і об'єктів санкцій вже в недалекому майбутньому.
Європейських чиновників не зупиняють дві основні проблеми - зберігаються санкції проти Ірану і недостатньо розвинена газопровідна інфраструктура, сказало джерело в Єврокомісії, бере участь у розробці енергетичної політики ЄС.
"Іран входить в число наших головних пріоритетів як один з середньострокових заходів, які допоможуть нам знизити залежність від російських постачань газу. Іранський газ може легко поступати до Європи, і намітилося явне політичне зближення між Тегераном і Заходом", - сказало джерело.
Іран, що має другі за обсягом запаси газу у світі після Росії, може стати альтернативним постачальником у разі успішних переговорів про його ядерну програму.
"Іран дуже сильно зацікавлений в постачаннях газу в Європу. Частина іранської економічної і політичної еліти, і західні компанії готуються до закінчення санкцій", - сказав керівник досліджень енергетичного ринку Королівського коледжу в Лондоні Френк Умбах.
Французька Total і італійська Eni в минулому виявляли інтерес до розробки Південного Парса, де запаси оцінюються в 50 трильйонів кубометрів, що відповідає обсягу споживання в Європі за 100 років. Згідно незалежним розрахунками, якщо б санкції були зняті найближчим часом та Іран потекли б інвестиції, він зміг би відправляти в Туреччину і Європу 10-20 мільярдів кубометрів на рік до початку 2020-х років. !zn