Надання субсидій на оплату підвищених тарифів на газ і тепло не вирішить проблему енергоефективності в Україні, вважає заступник голови представництва Європейського Союзу в Україні Томас Фреллесен.
У ході круглого столу "Енергоефективність - як підтримати вразливих споживачів" в понеділок в Києві заступник голови представництва ЄС зазначив, що першими кроками у вирішенні питання енергоефективності має бути підвищення цін до реального рівня на енергоресурси.
"Це болісний процес, але він надзвичайно необхідний. Не потрібно робити вигляд, що енергія нічого не варто, разом з тим не треба робити вигляд, що ці зміни будуть безболісними", - сказав він.
Т. Фреллесен висловив думку: "Вразливі споживачі, сім'ї можуть мати проблеми з оплатою своїх рахунків... Субсидії за такі рахунки вразливим людям – це важливий напрямок. Але одночасно разом з тим цим ми не вирішуємо реальні проблеми".
При цьому заступник голови представництва ЄС підкреслив: "Що стосується субсидій – вони будуть тільки маскувати цю драматичну ситуацію і цю проблему, а не вирішувати її".
Разом з тим він зазначив, що споживання енергоресурсів необхідно вимірювати, а рахунки повинні виходити з реального споживання, згідно з показниками лічильника. Це повинно проводитися в рамках енергореформи.
Фреллесен пояснив, що рахунки, які будуть виходити з реального споживання енергоресурсів, дозволять змінити поведінку людей в питанні енергозбереження.
Разом з тим він підкреслив, що необхідно законодавчо закріпити вимірювання споживання енергоресурсів та нарахування рахунків, виходячи з цього.
Раніше Кабмін в два рази знизив норму споживання газу українцям без лічильника. Уряд схвалив зниження фіксованих норм споживання газу для громадян, у яких немає лічильників, що дозволить їм платити вдвічі менше.
Нещодавно в інтерв'ю ZN.UA Андрій Коболєв заявив, що "Нафтогаз" розраховує, що адресні субсидії незабаром замінять "живими" грошима. Тоді українці самі зможуть вирішувати, на чому економити на газі, електроенергії чи воді.