UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄБРР погіршив прогноз зростання економіки України у 2014 році до 1,5%

На думку аналітиків банку, подальше відновлення вітчизняної економіки, ймовірно, буде дуже повільним, якщо влада не почне реалізацію програми реформ.

ЄБРР знизив очікування зростання економіки України в 2014 році до 1,5% у порівнянні з 2,5%, які він прогнозував у травні цього року.

Такими є дані оновленого прогнозу Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) у понеділок, 11 листопада.

"Хоча рецесія, ймовірно, завершиться у четвертому кварталі 2013 року, завдяки сприятливому ефекту бази і близькому до рекордного урожаю, подальше відновлення, ймовірно, буде дуже повільним, якщо влада не почне реалізацію програми реформ", - наголошується в прогнозі банку.

Банк, що зберіг прогноз падіння української економіки цього року на рівні 0,5%, нагадує, що рецесія почалася у третьому кварталі 2012 року. ЄБРР відзначає, що Україна постраждала від складних тенденцій на зовнішніх ринках, поганого бізнес-середовища та внутрішньої політичної невизначеності. Низький зовнішній попит, пригнічені ціни на сталь та інші сировинні товари призвели до скорочення у таких ключових галузях, як машинобудування, металургія і хімія. Окрім того, продовжує скорочуватися будівництво.

Кредитна активність залишається дуже слабкою, оскільки реальні відсоткові ставки у місцевій валюті коливаються на рівні близько 20% і Національний банк продовжує розширювати контроль над рухом капіталу, вказує ЄБРР.

"Зовнішні ризики залишаються дуже високими,бо резерви Нацбанку скоротилися до близько 2,5 місяців імпорту і доступ урядом до міжнародних ринків капіталу дуже обмежено", - зазначає банк.

Згідно з його звітом, українська економіка спільно з білоруською, чий прогноз зростання на 2014 рік погіршено з 2,5% до 1%, пасуть задніх серед економік країн Східної Європи та Кавказу. Зокрема, у Грузії ЄБРР очікує наступного року зростання на 4%, у Молдові, Азербайджані і Вірменії - на 3,5%.

Для Росії банк погіршив прогноз на 2014 рік з 3% до 2,5%, тоді як для Туреччини - з 4% до 3,6%.

У країнах Центральної Європи і Балтії ЄБРР очікує наступного року зростання 1,9%, що на 0,1 відсоткового пункту краще за травневий прогноз, в тому числі у Польщі - 2,3%, Словаччині - 2%, Угорщині - 1,2%.

Економіки країн Південно-Східної Європи, згідно з оцінками банку, приростуть у середньому на 2,2%, у тому числі сусідньої з Україною Румунії - на 2,4%.

Швидше за всіх, як вважають експерти ЄБРР, серед країн, на які поширюється мандат банку, в 2014 році будуть рости країни Середньої Азії - в середньому на 6,5%, у тому числі Казахстан - на 5,5%, Туркменістан - на 10%, Узбекистан - на 7%.

Як повідомлялося, ВВП України падає п'ять кварталів поспіль: якщо у третьому і четвертому кварталах 2012 року спад склав 1,3% і 2,5% відповідно, то у 2013 році він прискорювався з 1,1% у першому кварталі до 1,3% - у другому, 1,5% - у третьому.

У цілому за підсумками 2012 року зростання ВВП України сповільнилося до 0,2% з 5,2% на рік раніше. Держбюджет-2013 побудовано на прогнозі зростання реального ВВП 3,4%, тоді як МВФ погіршив оцінку зростання української економіки в 2013 році з 3,5% до 0,4%, Світовий банк - до нуля.

Прем'єр Микола Азаров нещодавно пояснив погіршення показника після поліпшення, яке намітилося у липні, поганою зовнішньою кон'юнктурою, ускладненнями у торгівлі з Митним союзом, зупинкою нафтохімічної галузі і поганими погодними умовами у вересні.

МВФ прогнозує зростання ВВП України у 2014 році до 1,5%, Світовий банк - 1,5-2%. Офіційний прогноз уряду на наступний рік поки відсутня. !zn

Читайте також:

Популізм-2014: у пошуках фіскальних компенсаторів

МВФ хоче побачити від України прогресу в усуненні дисбалансів в економіці

Мінекономіки Росії напророкувало країні 17 років сировинної стагнації