UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄБРР погіршив оцінку падіння економіки України у минулому 2013 році

Середньострокові перспективи української економіки залишаються досить невизначеними, відзначають аналітики ЄБРР, враховуючи значні зовнішні дисбаланси, які може бути частково покрито за рахунок кредитних домовленостей з Росією на $ 10 млрд. Однак, попереджає ЄБРР, передумови зростання від угоди з Росією буде нівельовано погіршенням приватних інвестицій.

Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) погіршив оцінку зниження економіки (ВВП) України в 2013 році з 0,5% до 0,8%. При цьому банк зберіг прогноз її відновлення в 2014 році на рівні 1,5%. Таким чином, відзначає ЄБРР, українська економіка спільно з білоруською (чий прогноз зростання на 2014 рік залишено на рівні 1%) пасуть задніх серед економік країн Східної Європи та Кавказу.

"Україна, як очікується, вийде з неглибокої рецесії після відсутності зростання в 2012 році та скорочення виробництва у 2013 році. Тим не менш, середньострокові перспективи економіки залишаються досить невизначеними, враховуючи значні зовнішні дисбаланси, які в короткостроковій перспективі будуть частково фінансувати за рахунок пакета домовленостей з Росією на $ 20 млрд", - зазначає банк в огляді країн регіону у вівторок, 21 січня.

Він уточнює, що очікує у четвертому кварталі 2013 року зростання ВВП у четвертому кварталі 2012 року на 0,3% після п'яти кварталів спаду.

За прогнозами експертів банку, середньорічна дефляція 0,3% в 2013 році зміниться у 2014 році інфляцією на рівні 2,6%.

ЄБРР вказує, що неглибоку рецесію, яка почалася в другій половині 2012 року, було викликано скороченням традиційного експорту, проблемами в торгівлі з Росією, зниженням приватних і державних інвестицій та послабленням зростання споживчих витрат.

За оцінками банку, інвестиційна активність та будівництво залишаються пригніченими, страждаючи від жорстких грошово-кредитних умов, недружнього ділового середовища і, останнім часом, від соціальних хвилювань і політичної невизначеності.

Банк зазначає, що короткостроковий борговий тиск тимчасово знято за рахунок допомоги з боку Росії у вигляді позики $ 15 млрд і зниження цін на газ, що збільшує розмір пакету допомоги до $ 20 млрд.

"Анонсоване скорочення внутрішніх тарифів на газ і можливе фіскальне та монетарне послаблення напередодні президентських виборів, призначених на березень 2015 року, може забезпечити короткочасний імпульс для економіки", - вважають експерти ЄБРР.

У той же час вони підкреслюють, що за відсутності комплексної структурної трансформації фіскальної така політика може посилити напружених державних фінансів і призвести до більшої макроекономічної нестабільності у середньостроковій перспективі. На їхню думку, передумови зростання від угоди з Росією, швидше за все, буде нівельовано погіршенням приватних інвестицій.

"Через ці невизначеності ми залишаємо наш прогноз зростання 2014 для України без змін на рівні 1,5%", - зазначає банк, нагадуючи про свій прогноз, зроблений у жовтні минулого року.

Згідно з його звітом, українська економіка спільно з білоруською, чий прогноз зростання на 2014 рік залишено на рівні 1%, пасуть задніх серед економік країн Східної Європи та Кавказу. Зокрема, для Грузії ЄБРР поліпшив оцінку зростання до 4,5%, а для Молдавії, Азербайджану і Вірменії залишив на рівні 3,5%.

Для Росії банк зберіг прогноз на 2014 рік у 2,5%, тоді як для Туреччини знову трохи погіршив - з 3,6% до 3,3%.

У країнах Центральної Європи і Балтії ЄБРР очікує у наступному році зростання 2,2%, що на 0,3 відсоткового пункту краще за жовтневий прогноз, в тому числі у Польщі - 2,7%, Словаччині - 2%, Угорщині - 1,7%.

Економіки країн Південно-Східної Європи, згідно з оцінками банку, приростуть у середньому на 2,1%, у тому числі сусідньої з Україною Румунії - на 2,4%.

Швидше за всіх, як вважають експерти ЄБРР, серед країн, на які поширюється мандат банку, в 2014 році будуть рости країни Середньої Азії - у середньому на 6,5%, у тому числі Казахстан - на 5,5%, Туркменістан - на 10,2%, Узбекистан - на 7%.

Як повідомлялося, ВВП України падає п'ять кварталів поспіль: якщо у третьому і четвертому кварталах 2012 року спад склав 1,3% і 2,5% відповідно, то у 2013 році він прискорювався з 1,1% у першому кварталі до 1,3% - у другому і третьому.

У цілому за підсумками 2012 року зростання ВВП України сповільнилося до 0,2% з 5,2% на рік раніше. Держбюджет-2013 було побудовано на прогнозі зростання реального ВВП 3,4%, а прем'єр-міністр Микола Азаров днями заявив про відсутність за підсумками року зростання, так і падіння.

МВФ прогнозує зростання ВВП України в 2014 році до 1,5%, Світовий банк - 1,5-2%. Держбюджет-2014 побудовано на урядовому прогнозі зростання економіки на 3%.