UA / RU
Підтримати ZN.ua

Яресько не розраховує одразу на два транші від МВФ до кінця року

До третього траншу МВФ прив'язана інша міжнародна фінансова допомога на $ 2,3 млрд від інших кредиторів.

Україна хоче отримати третій транш МВФ до кінця року

Міністерство фінансів України розраховує отримати до кінця року третій транш у $ 1,7 млрд від МВФ, при цьому об'єднання з четвертим траншем вважає неможливим.

Як зазначила глава Мінфіну Наталія Яресько, "всі зусилля спрямовані на те, щоб отримати транш до кінця року", про двох траншів одночасно ні, сказала вона на прес-конференції в Києві у п'ятницю, 16 жовтня.

Раніше глава Нацбанку Валерія Гонтарєва зазначала, що Україна могла б отримати одразу два транші від МВФ.

Яресько додала, що до третього траншу МВФ прив'язана інша міжнародна фінансова допомога на $ 2,3 млрд, у тому числі черговий випуск єврооблігацій під гарантії США на $ 1 млрд, транш макрофінансової допомоги ЄС на $ 670 млн, кредит Японії на $ 300 млн.

Читайте також: Гонтарева стверджує, що скасуванню валютних обмежень перешкоджає МВФ


Міністр фінансів зізналася, що з попередньою місією МВФ, яка працювала в Києві у вересні-на початку жовтня, уряду не вдалося узгодити податкову реформу. "МВФ поїхав, тому що ми не готові були сказати, як збалансувати (зниження витрат за податкової реформи – ред.)", – пояснила Яресько. Раніше повідомлялося про те, що місія МВФ має претензії до України.

Зокрема Яресько пояснила позицію Мінфіну про те, що її відомство прихильне до ідеї проведення податкової реформи для відновлення зростання економіки. Однак домовленості з МВФ обмежують можливість маневрування в рамках реформи необхідністю утримувати дефіциту держбюджету-2016 на рівні 3,7% ВВП. "Ми повинні домовитися про зміни з оподаткування з утриманням дефіциту 3,7% ВВП", – сказала глава вона.

Запропонована Мінфіном податкова реформа з урахуванням інших скорочень бюджетних надходжень припускає падіння доходів на 60 млрд грн, яке повинно супроводжуватися таким же зниженням витрат. "Ми готові до такого ж зниження витрат, але це вимагає серйозного обговорення в суспільстві", – пояснила Яресько.

Мова йде про витрати на охорону здоров'я, освіту, оборону, соцзабезпечення. Яресько не підтримує скорочення витрат на оборону, що стосується інших сфер, то вважає, що суспільство не готове до таких серйозних скорочень.

Міністр підкреслила, що більш радикальні, ніж мінфінівський, варіанти податкової реформи, припускають ще більше скорочення витрат, тому неприйнятні.

На думку Яресько, існують можливості ввести компенсатори зниження доходів від податкової реформи. Міністр закликала до пошуку такого збалансованого підходу.

Серед інших питань, що залишилися в переговорах з МВФ, за словами Яресько, - подальші рішучі кроки по боротьбі з корупцією, серія реформ в ряді інших сфер.

Розширена програма співпраці України і Міжнародного валютного фонду (EFF), оприлюднена в березні 2015 року, передбачала скорочення дефіциту держбюджету в 2015 році до 4,2 ВВП з 4,6% ВВП в 2014 році з подальшим його зниженням до 3,7% ВВП в 2016 році, 3,1% ВВП в 2017-му, 2,6% ВВП до 2018 рр.. Україна і МВФ підписали оновлений меморандум 22 липня. Після цього Україна одержала другий транш від МВФ на суму 1.7 мільярдів доларів.

Раніше повідомлялося, що глава МВФ вражена досягненнями економіки України. За словами Крістін Лагард, Україна здивувала світ.

DT.UA у статті "Структурні маяки від МВФ: камені спотикання" писало, що досі саме ці зобов'язання були чи не єдиними реальними економічними реформами, які проходять у країні. Найчастіше вони виконувалися виключно заради заліку, що викликало критику, мовляв, функціонери з Вашингтона не особливо заглиблюються в суть, а наші раді старатися та "косметикою" підміняють реально необхідні структурні зміни. Але настав момент, коли умови угоди з МВФ наштовхнулися на багатомільярдні інтереси в парламенті.