Японія готова надати грант на суму $ 60 млн, кошти якого будуть спрямовані на модернізацію турбін Трипільської та Зміївської теплоелектростанції (ТЕС, що входять до складу державної "Центренерго").
У ході візиту офіційної української делегації до Японії міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин повідомив, що японські компанії вже давно висловили зацікавленість у цьому проекті, і вже навіть були на самих ТЕС з детальною перевіркою. В результаті чого заявили про готовність виділити грант $ 60 млн на модернізацію турбін".
Однак проект затягувався, оскільки японська сторона не була готова оплачувати податки, ПДВ", зазначив Демчишин. Але минулого тижня Кабмін ухвалив рішення, яке дозволить японським компаніям ввозити обладнання без обов'язкової сплати ПДВ.
Демчишин підкреслив, що виділення цих коштів саме у вигляді гранту особливо важливо, так як найближчим часом планується приватизація "Центренерго", тому будь-які додаткові зобов'язання будуть негативно впливати на вартість компанії. "А це (грант - ред.) – безоплатна передача важливого активу, який, на моє переконання, повинен збільшити вартість цієї станції", – пояснив міністр журналістам у Токіо в четвер, 7 квітня.
Глава Міненерго уточнило, що японські компанії нададуть товарів на суму близько $ 60 млн, що стане суттєвою допомогою для "Центренерго".
Японські компанії, крім іншого, також цікавляться приватизацією в Україні як в області енергетики, так і в сегменті інфраструктури. За словами Демчишина, вони також готові брати участь в тендерах з будівництва гідроелектростанцій. Міністр нагадав, що Україна завдяки міжнародного фінансування на суму понад $ 1 млрд планує протягом наступних декількох років здійснити великі проекти на Канівській та Каховської ГЕС.
Раніше повідомлялося про те, що Україна і Японія обговорюють можливість надання допомоги в переведенні українських ТЕС на вугілля газової групи, що допоможе відмовитися від спалювання вугілля антрацитових марок, яке стало дефіцитним через бойові дії в Донбасі.
В Україні сім з 14 ТЕС спроектовані і працюють під спалювання вугілля антрацитових марок: Криворізька ТЕС і Придніпровська ТЕС (обидві - "ДТЕК Дніпроенерго"), Луганська ТЕС ("ДТЕК Східенерго"), Слов'янська ТЕС і Старобешівська ТЕС (обидві – "Донбасенерго"), Трипільська ТЕС та Зміївська ТЕС (обидві – "Центренерго").
"Центренерго" на 80% належить державі, є однією з найбільших енергогенеруючих компаній і виробляє близько 8% всієї електроенергії в Україні. Обслуговує Київську, Харківську і Донецьку області, до складу входять три теплові електростанції – Вуглегірська, Зміївська та Трипільська ТЕС.