UA / RU
Підтримати ZN.ua

Янукович посилив свій вплив на видобуток газу в Україні

Президент призначив нового голову Держгеології, близького до свого оточення. Експерти зазначають, що таким чином "Сім'я" президента посилила контроль над найприбутковішим - близько $ 2,1 млрд на рік - сегментом української економіки.

Віктор Янукович призначив головою Державної служби геології і надр (Держгеонадра) Валерія Дудінова. Це призначення не стало несподіванкою: Дудінова пов'язують дружні стосунки з нинішнім главою Міненерго Едуардом Ставицьким і його екс-радником, попереднім главою Держгеонадр, а нині міністром екології та природних ресурсів Олегом Проскуряковим.

До приходу у Держгеонадра Валерій Дудінов працював у вугільній компанії "Інвестиції та розвиток", що належить народному депутатові Ігорю Гуменюку (Партія регіонів). Кілька топ-менеджерів цієї компанії вже перейшли на роботу в корпорацію "МАКО" старшого сина президента Олександра Януковича і в Міненерговуглепром.

У Держгеонадрах Дудінов продовжить стратегію розвитку, розпочату ще Едуардом Ставицьким, пише "Коммерсант-Украина" з посиланням на джерело у Мінекології. Зокрема, активно залучатиме до видобутку сланцевого газу і газу вугільних пластів зарубіжних, насамперед американських інвесторів. За словами джерела, зростання видобутку газу тепер стане головним завданням всього енергетичного блоку уряду, тим більше, що здійснити його стане набагато легше, маючи повний карт-бланш на найвищому рівні.

- Семостіний Янукович

За словами експертів, видобуток газу - дуже прибутковий бізнес, за найскромнішими оцінками - близько 1 млрд за рік.

"Сім'я" президента просто не захотіла втрачати з-під контролю найбільш високодохідний і перспективний сегмент української економіки, незважаючи на те, що на нього претендував той же Дмитро Фірташ", - говорить народний депутат Сергій Пашинський ("Батьківщина").

Нагадаємо, першу свою міжнародну зустріч після призначення главою Міненерго Едуард Ставицький провів із послом США в Україні Джоном Теффтом. Вони обговорили питання співпраці у сфері енергетики і реалізації в Україні проектів з видобутку нетрадиційних джерел вуглеводнів, в яких беруть участь американські компанії. Тоді міністр пообіцяв американському послові, що договори про розподіл продукції з Олеської і Юзівської площ будуть підписані вже в лютому.

Директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич вважає, що зміни, які відбулися, здатні змінити ситуацію з видобутком сланцевого газу на краще. "Досі відповідні проекти буксували - Кабмін ніяк не міг домовитися з Shell, а Львівська облрада блокувала видачу дозволів на видобуток газу компанією Chevron на Олеському родовищі. Тепер можна чекати, що справа піде набагато швидше, і проекти почнуть просуватися, природно, не без участі приватних українських компаній, близьких до глави держави", - говорить пан Марунич.

Зазначимо, що вже в середу, 16 січня, Донецька облрада погодила проект УРП між Україною і британсько-нідерландською Shell щодо Юзівської газової площі (яка знаходилася в облраді з листопада минулого року).

"Через 5-6 років ми зможемо вийти на обсяги видобутку газу у кілька мільярдів кубометрів на рік, а через 10 років - дійти до обсягу 10 млрд кубометрів, а на піку, через 15 років,- до 20 млрд кубометрів газу тільки на цій ділянці",- заявив Олег Проскуряков, представляючи проект рішення.

Інвесторами проекту виступають Shell і ТОВ "Надра Юзівська" (Київ), 90% якої належить НАК "Надра України", а 10% - приватній компанії "СВК Геосервіс".

Читайте також:

Україна у три рази збільшила витрати на пошук нафти і газу

Силовий та економічний блоки нового Кабміну будуть зосереджені в руках "Сім'ї"

Ставицький: Янукович захищає національні інтереси, а не російські або американські