Якщо зробити національною валюту не гривню, а долар, як це обумовлено у петиції від 7 серпня, то наслідком буде колапс в економіці. Зокрема з'явиться проблема з залученням інвестицій в державні облігації, а також до неконтрольованого рівня зросте попит і ціна долару. Про це пише Громадське.
Зазначається, що залучення валюти в облігації внутрішньої державної позики втратить свою актуальність, бо іноземні інвестори вкладають кошти саме у гривневі облігації (які мають високі ставки завдяки тому, що Нацбанк встановив високу облікову ставку). Тобто, інвестори припинять вкладати гроші в український державний борг, і сплеск пропозиції валюти, який обвалив курс долара до 25 гривень влітку цього року, швидко вичерпається. У такому разі, навіть якщо при переході на долари зафіксувати всі ціни, зарплати, пенсії, стипендії, тарифи та інше у доларовому еквіваленті за курсом, встановленим на останній день перед таким переходом, забезпечити функціонування економіки буде неможливо.
"Якщо скасувати гривню, це призведе до того, що всі компанії та прості громадяни побіжуть обмінювати свої гривні на долари. Попит на валюту різко зросте, адже тієї кількості доларів, що є в Україні, недостатньо, щоб покрити таку потребу. Внаслідок зростання попиту ціна долару - його курс - виросте надзвичайно стрімко. Навіть якщо уряд затвердить єдиний офіційний курс обміну, долари за ним купити буде неможливо, водночас на "чорному" ринку вартість доларів зросте до тисяч, а то й мільйонів гривень за долар (враховуючи спекулятивний фактор)", - зазначає видання.
Така ситуація означатиме колапс розрахунків, йдеться у матеріалі. Економіка втратить засоби для обміну товарами та послугами, а держава не зможе ці засоби надати (адже не матиме права на друк доларів). Негативне сальдо торгівлі (тобто переважання імпорту над експортом) лише погіршуватиме цю ситуацію, зменшуючи і так низьку пропозицію долара.
Нагадаємо, що на сайті Офісу президента Володимира Зеленського 7 серпня створили петицію, автори якої просять зробити національною валютою не гривню, а долар. На 12 серпня її підписало близько 1,5 тисячі людей, хоча щоб петицію розглянув президент, необхідно 25 тисяч підписів.