Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк звернувся до канцлера Німеччини Ангели Меркель і лідерів інших країн ЄС з пропозицією провести конкурс із залучення партнерів до управління українською газотранспортною системою (ГТС України). Про це він розповів перед початком засідання Кабінету міністрів у середу, 27 серпня.
"Я звернувся до канцлера Німеччини і до наших західних партнерів, щоб провести публічний конкурс щодо залучення іноземних інвесторів до управління українською ГТС", - сказав Яценюк.
Як відомо, в суботу, 23 серпня, прем'єр України і федеральний канцлер Німеччини обговорили під час візиту Меркель у Києві питання енергетичної безпеки і залучення німецьких енергетичних концернів у розвиток української енергетичної інфраструктури.
Раніше міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Продан повідомив, що Україна планує до кінця цього року підготуватися до проведення конкурсу з залучення європейських та американських партнерів до управління ГТС і ПСГ.
Продан додав, що на початку вересня Міненерговугілля планує провести "круглий стіл" або конференцію, на якій презентує європейським і американським колегам плани з реформування управління ГТС в рамках цього заходу. Міністерство розраховує почути зауваження та побажання, які можуть вплинути на підготовку до проведення конкурсу.
Уряд, як автор законопроекту про реформування ГТС, планує створити дві компанії, які обслуговують ПСГ і ГТС, за участю американських і європейських партнерів. Документ знімає обмеження на передачу в оренду чи концесію магістральних газопроводів і ПСГ підприємству/підприємствам на платній основі без права відчуження для здійснення функцій оператора ГТС та/або ПСГ.
Зазначена передача майна в оренду може здійснюватися виключно з метою та на виконання зобов'язань, взятих Україною відповідно до закону "Про ратифікацію протоколу про приєднання України до договору про заснування Енергетичного Співтовариства" на підставі договору і на умовах, затверджених Кабміном, з урахуванням принципів дотримання економічної безпеки держави.
При цьому функції оператора Єдиної ГТС України можуть бути закріплені за підприємством, засновником і власником якого може виступити виключно держава, державне підприємство (володіння не менш як 51% корпоративних прав) або юридична особа (юридичні особи), яка належить та контролюється резидентами країн Європейського Союзу, США чи Європейського Енергетичного співтовариства, а також є оператором системи транспортування газу або членом Європейської мережі операторів системи транспортування газу, сертифікованим відповідно до вимог статті 10 директиви 2009/73/ЄС Європейського парламенту та Ради щодо спільних правил для внутрішнього ринку природного газу.
Такі ж умови повинні бути застосовані щодо оператора ПСГ.
Систему магістральних газопроводів і 12 підземних сховищ газу країни експлуатує "Укртрансгаз", 100% якого належить НАК "Нафтогаз України". Пропускна здатність ГТС України на вході становить 288 млрд куб. м, на виході - 178,5 млрд куб. м, у тому числі в країни Європи 142,5 млрд куб. м, Молдову - 3,5 млрд куб. м.
Раніше голова правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв заявив, що оціночна вартість газотранспортної системи ГТС України, за різними оцінками, становить $ 25-35 млрд. !zn