UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВВП-варанти несуть для державного боргу колосальні ризики – експерт

Більш того, моделювання розрахункових виплат за ВВП-варрантам за умови запланованого урядом зростання економіки просто вибиває з колії.

ВВП-варанти несуть для державного боргу України колосальні ризики, однак незважаючи на це, станом на листопад 2019 р. уряд України не надав будь-якої офіційної оцінки майбутніх виплат за ними. Про це у своїй статті для DT.UA пише експерт, кандидат економічних наук, зав.відділу економіко-математичного моделювання ДННУ "Академія фінансового управління" Іван Богдан.

"Економіка України ще в 2018 р. перетнула поріг початку виплат за ВВП-варантами (ВВП 2018 р. становив 130,9 млрд дол.). "Бонус" обмеження максимальних річних виплат за ВВП-варантами розміром у 1% ВВП (до 2025 р.) неефективний, - занадто висока межа і занадто короткий термін його дії", – зазначає автор.

Більш того, моделювання розрахункових виплат за ВВП-варрантами за умови запланованого урядом зростання економіки просто вибиває з колії.

"Результати модельних розрахунків виплат за ВВП-варантами вражають. Навіть за першим сценарієм обсяг майбутніх виплат майже вдвічі перевищить суму списаного у 2015 р. боргу. Прогресія виплат за ВВП-варантами посилюватиметься при збільшенні річних темпів приросту реального ВВП. Уже в другому сценарії (із середнім темпом ВВП 4,3%) обсяг виплат становитиме 25 млрд дол., в третьому - 74 млрд, у четвертому - 78 млрд дол. Прихована хитрість ВВП-варантів - постійно зростаюча база для розрахунку виплат. Це утворює лавиноподібний ефект. Якщо лише в одному році з 20 (наприклад у 2031-му) зростання ВВП становитиме 10%, а в інших роках залишиться на рівні 3% (тобто менше межі нарахування виплат), це вже згенерує близько 10 млрд дол. виплат, що втричі перевищує розмір списаного Україні боргу", – наводить експерт дані розрахунків.

Раніше повідомлялося про те, що до кінця 2020 року Україні належить виплатити 24,8 млрд доларів зовнішніх запозичень. Нагадаємо, на початку вересня Мінфін виплатив 1,1 млрд доларів держборгу за єврооблігаціями 2015 року. Міжнародні резерви НБУ на сьогодні за даними на 1 вересня складають $ 22,015 млрд.

Детальніше про перспективи української економіки з огляду на борги та варанти держави, про наслідки політики Мінфіну у 2015 році та можливі шляхи вирішення проблеми читайте у матеріалі Івана Богдана "Фіскальна дисфункція" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".