UA / RU
Підтримати ZN.ua

Введення «Північного потоку 2» не знизить ціни на газ у Європі, але є інші фактори — Вітренко

Зростання поставок із США сприятиме стабілізації цін на газ у Європі.

Голова НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко заявив, що запуск "Північного потоку 2" не є фактором, який може вплинути на зниження цін на газ у Європі. Але є фактори, завдяки яким ціни почнуть падати, зокрема, постачання газу з США. Про це він розповів в інтерв'ю РБК-Україна.

«Це значною мірою помилка, що ціни на газ у Європі знизяться, якщо просто запуститься СП-2. Це не так. Тому що Путін, крім того, що хоче запустити газопровід не відповідно до європейських правил, він ще хоче змусити європейців перейти назад на довгострокові контракти, які при цьому не були б прив'язані до ринку, хаб, споту… Тому я не очікував би, що просто із запровадженням “Північного потоку-2” ціни на газ впадуть», - сказав він.

Мета Путіна – довгострокові контракти на постачання газу.

«Навпаки, я б очікував, що із запровадженням СП-2 Росія фізично припинить транзит через Україну. Це ще більше ускладнить ситуацію на ринку газу в Європі. І якщо тільки Європа не здасться і не уклав довгострокові контракти з Путіним на умовах Путіна, то взагалі не варто очікувати, що саме запуск СП-2 вплине на зниження цін», - вважає Вітренко.

Європу може врятувати американський газ

«Але при цьому є й інші фактори, які впливають на зниження ціни. Це збільшення видобутку та експорту американського газу, американського LNG. Ми бачимо зараз, що американські компанії рекордними темпами збільшують як видобуток, і експорт. Також ми бачимо, як багато інших країн Близького Сходу теж збираються чи вже збільшують і видобуток, і експорт. Той самий Катар, наприклад», - додав він.

Як пише The Washington Post,   газопровід «Північний потік-2» від Росії до Німеччини є залежно від того, кого запитати, енергетичним рятувальником для німецьких заводів або подарунком президентові Росії Володимиру Путіну, який намагається тримати Європу в заручниках, маніпулюючи транспортуванням газу. У будь-якому разі важке питання полягає в наступному: чи справді «Північний потік-2» запрацює.

Про те, чому російський газотранспортний проект створює загрозу безпеці не лише ЄС, а й США, читайте у статті Михайла Гончара та Дениса Вінського « Байден у пастці «Північного потоку-2 ».