UA / RU
Підтримати ZN.ua

Всі компанії будуть зобов'язані не менше 15% електроенергії продавати на ринку "на добу вперед"

Компанії теплової генерації на сьогодні мають найвищий тариф, і саме вони будуть орієнтиром, до якого підтягуватимуться ціни інших видів генерації (наприклад, атомної та гідро-).

Перехід до нової моделі енергоринку передбачає формування окремих ринкових сегментів - це ринок двосторонніх договорів, ринок "на добу наперед", внутрішньодобовий ринок і балансувальний, а також ринок допоміжних послуг. Основні відмінності секторів - період, на який продається електроенергія, наскільки завчасно, її ціна. Результати торгів у цих секторах на основі балансу попиту та пропозиції та їхні обсяги, власне, й визначатимуть ціни на електроенергію. Більшість компаній працюватимуть на декількох ринках одночасно, конкуруючи між собою. Ба більше, всі компанії зобов'язані не менш як 15% електроенергії продавати на ринку "на добу наперед", а для державних компаній навіть у секторі двосторонніх договорів передбачено продаж через аукціони.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Андріан Прокіп, кандидат економічних наук, "Український інститут майбутнього". За його словами, компанії теплової генерації на сьогодні мають найвищий тариф, і саме вони будуть орієнтиром, до якого підтягуватимуться ціни інших видів генерації (наприклад, атомної та гідро-).

"Це є одним із чинників, які зумовлять підвищення цін на електроенергію. У найбільшому виграші опиняться державні компанії із найнижчими на сьогодні тарифами - НАЕК "Енергоатом" і ПАТ "Укргідроенерго". Саме через занижені тарифи ці компанії упродовж багатьох років не мали змоги оновлювати свої активи. Але покладання спецобов'язків на ці компанії урядом задля стримування цін для непобутових споживачів нівелює їхні можливі в майбутньому переваги, - зазначає експерт. - Водночас теплова генерація, прагнучи наростити продажі, намагатиметься конкурувати з атомною у покритті "базового" споживання. І це може сприяти частковому зниженню рівноважної ціни на ринках (це не означає зниження ціни порівняно з нинішніми рівнями тарифів)".

Докладніше про необхідність запобігти неконкурентній поведінці читайте в матеріалі Андріана Прокіпа "Страх і ненависть на ринку електроенергії" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".