Так, парламент ухвалив Закон №6216 "Про внесення змін до Закону України "Про акціонерні товариства" (щодо вдосконалення механізму діяльності акціонерних товариств) з урахуванням пропозицій глави держави.
Нагадаємо, що раніше ВР доповнила закон про акціонерні товариства змінами щодо примусового викупу акцій товариства. Зокрема, пропонувалося встановити, що власник 95%+ акцій товариства має право вимагати у міноритарних акціонерів продати належні їм акції АО, при цьому міноритарії позбавлялися права відмотися від продажу своїх пакетів акцій.
Як зазначив президент у своїх поправках до цього законопроекту, таким чином передбачається право великого акціонера вимагати примусового відчуження акцій міноритарних акціонерів не з мотивів суспільної необхідності, а лише на підставі володіння таким акціонером 95%+ акцій відповідного акціонерного товариства. При цьому, таке право не розглядається як виняток, і його реалізація цілком залежить лише від бажання відповідного великого акціонера. Дрібний же власник акцій (здебільшого приватний) позбавляється можливості будь-яким чином впливати на розвиток подій, захистити своє право власності.
За словами президента, наведене не відповідає Конституції України, за якою примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості (частина п'ята статті 41).
Крім того, позбавлення права власності одних власників на користь інших, не зумовлене суспільною необхідністю, що суперечить Основному Закону держави, є й порушенням норми частини четвертої статті 41 Конституції, за якою ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.
Президент України вважає, що встановленням такого дискримінаційного за своєю суттю права позбавлення власності порушуються й інші основоположні конституційні принципи та гарантії, а саме: рівність усіх суб'єктів права власності перед законом, право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, непорушність права приватної власності, захист державою прав усіх суб'єктів права власності (частина четверта статті 13, частини перша, четверта та п'ята статті 41 Конституції України).
Тому запропоновано пункт 49 розділу І закону виключити.
Крім того, законодавчим актом також: змінюється порядок відчуження акцій акціонерного товариства в частині виключення переважного право акціонерного товариства на придбання акцій, уточнюється порядок створення товариства однією особою (щодо оформлення рішенням про намір заснувати товариства); змінюється порядок формування резервного капіталу акціонерних товариств різних типів (щодо права та обов´язковості формування резервного капіталу, а також напрямків його використання); уточнюється порядок виплати дивідендів (щодо виплати дивідендів в залежності від типу акцій); розширюється виключна компетенція загальних зборів товариства (щодо обрання та припинення повноважень членів лічильної комісії, щодо прийняття рішення про вчинення значного правочину) тощо.