UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВР не подолала вето на посилення мораторію на вилучення майна за рахунок валютних кредитів

Таким чином, закон вважається відхиленим.

Верховна рада не подолала вето президента на поправки, що посилюють введений в минулому році мораторій на вилучення майна громадян, наданого як забезпечення кредиту в іноземній валюті.

За проголосували лише 129 депутатів з необхідних 300.

При цьому депутати також не підтримали і пропозицію президента відхилити даний законопроект (всього 14 голосів).

Голова Національного банку України Валерія Гонтарєва, виступаючи в залі парламенту, підкреслила, що цей закон фактично позбавляє права кредиторів "задовольняти свої законні вимоги за рахунок вилучення майна боржників". За її словами, закон загрожує платоспроможності банків та виконання ними своїх зобов'язань перед вкладниками.

Крім того, на її думку, цей закон є дискримінаційним щодо позичальників, які сумлінно виконують свої зобов'язання перед банками.

Голова НБУ запевнила, що Нацбанк веде активну роботу над запровадженням механізму реструктуризації валютних кредитів, що базуються на принципах свободи договору. За її словами, добровільний меморандум уже підписали 12 українських банків України.

При цьому глава профільного комітету фінансового Ради Сергій Рибалка з фракції "Радикальної партії" просив депутатів подолати вето, зазначивши, що закон дозволить закрити "дірки" в прийнятому раніше законі про мораторій. "Він діє з минулого літа і стосується тільки єдиного житла і то - з обмеженням по площі", - зазначив Рибалка.

Регламент Верховної Ради зазначає, що в разі, якщо народні депутати не змогли подолати вето президента і не підтримали пропозицію президента про відхилення закону, закон вважається відхиленим.

3 червня Верховна Рада України прийняла закон про мораторій на стягнення нерухомого майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті.

Згідно з ним без згоди власника не може примусово стягуватися та відчужуватися "нерухоме майно, що вважається предметом застави відповідно до ст.4 закону України про заставу... або предметом іпотеки відповідно до ст.5 закону України про іпотеку, якщо таке майно виступає як забезпечення зобов'язання громадянина-позичальника або майнового поручителя за споживчим кредитом, наданим йому кредитними установами-резидентами України в іноземній валюті"

Цей закон втрачає чинність з моменту набрання чинності законом, який регулює питання переведення в гривню непогашеної кредитної заборгованості, вираженої в іноземній валюті.

25 грудня Нацбанк почав процес реструктуризації споживчих кредитів в іноземній валюті: були узгоджені основні положення проекту Меморандуму щодо врегулювання питання реструктуризації споживчих кредитів в іноземній валюті.

28 грудня Верховна Рада підтримала у другому читанні і в цілому проект закону "Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті".

Закон забороняє вилучати житло боржників у валютних кредитах і примусово виселяти мешканців з майна, придбаного на кредит у валюті. Передбачається, що мораторій діятиме тимчасово - до реструктуризації іпотечних та інших кредитів в іноземній валюті.