UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВР готується ухвалити закон, який мав запрацювати ще 10 років тому: бізнес змусять зареєструватися в "Електронному суді"

Судова система стане трішечки ефективнішою. А сторони судових процесів трішки дисциплінованішими.

Верховна Рада готується ухвалити у другому читанні закон про обов’язкову реєстрацію юридичних осіб та підприємців в "Електронному суді" (електронний кабінеті Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи). Закон містить норми, які мали запрацювати ще 10 років тому, повідомляє "Судово-юридична газета"

Так, у 2012 році ДСА впровадила пілотний проект, який дозволяв держорганам отримувати листи від суду в електронному вигляді при реєстрації почтової скриньки mail.gov.ua.

Наприклад, ухвала суду у справі за позовом людини проти управління Пенсійного фонду мала б не чекати відправки Укрпоштою, а автоматично потрапляти до чиновника через базу єдиних електронних адрес. А ПФ вважався б повідомленим з моменту відкриття/прочитання листа через електронний кабінет. Отже, не було б потреби витрачати кошти держбюджету на паперовий обмін листами.

4 листопада 2022 року Верховна Рада прийняла за основу із скороченним строком підготовки законопроєкт 7574-д. Проєкт передбачає  обов’язкову реєстрацію та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (ЄСІТС) представниками правничих професій, юридичними особами та фізичними особами-підприємцями.

Прикінцевими положеннями проекту Закону запропоновано встановити, що адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), яка забезпечує обмін процесуальними документами.

Проектом Закону (в редакції до першого читання) визначено, що:

3 квітня Комітет Верховної Ради з питань правової політики доопрацював даний законопроект для прийняття в цілому.

Як повідомив голова Комітету Денис Маслов, в рамках доопрацювання вирішено, що норми про обов’язок реєструватися в ЄСІТС будуть вводити поступово.

«Тепер учасники судових процесів будуть більше користування Електронним кабінетом ЄСІТС, а суди отримають більше можливостей направляти таким учасникам судові рішення та повістки в електронній формі", - зазначив він. 

Важливо, що стосовно нових категорій осіб Закон вступатиме в дію поступово. Спочатку нововведення торкнуться юридичних осіб у господарському процесі, а згодом (через 4 місяці) - у цивільному та адміністративному.

"Щодо ФОП-ів закон буде діяти через 3 місяці після звершення військового стану», - розповів голова Комітету ВР.