UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВООЗ і Всесвітній банк не рекомендують підвищувати адвалорний акциз на сигарети

Нещодавно поданий на розгляд народним депутатом Євгеном Петруняком новий законопроект, який змінює принципи оподаткування тютюнових виробів, включає пункти, які зашкодять українській економіці і суперечать рекомендаціям таких авторитетних організацій як ВООЗ, пише «РБК-Україна».

Новий законопроект, зокрема, передбачає збільшення адвалорної ставки акцизу на сигарети. За інформацією видання, адвалор стягується з пачок тільки вищої (преміальної) категорії, в Україні адвалорним збором обкладаються пачки вартістю вище 51,07 грн.

За словами ініціатора змін нардепа Петруняка, підвищення адвалору має принести значні доходи для держбюджету, а також поліпшити рівень здоров'я нації. Однак дані міжнародних організацій та досвід інших країн свідчать, що збільшення адвалора може мати ряд негативних ефектів.

Так, наприклад, доповідь Всесвітньої організації охорони здоров'я від 2015 року вказує на проблемні сторони подібної акцизної політики. Підвищення адвалору не сприяє відмові від куріння, а тільки переходу курців на дешевші марки.

«Адвалорні акцизи на тютюн менш ефективні, ніж специфічні акцизи, для досягнення цілей охорони здоров'я, тому що ними важче керувати, вони дають більше можливості для ухилення від сплати податків і створюють більший розрив в цінах між брендами, заохочуючи споживачів до переходу на більш дешеві бренди» , - свідчать результати дослідження ВООЗ. Про це ж говорять дані Світового банку.

При цьому виробникам легко обійти наслідки підвищення адвалору, так як вони можуть просто відмовитися від преміальних брендів і сфокусуватися на дешевих. До того ж на тютюновому ринку виникає ризик цінових воєн, що зробить надходження від адвалору до держбюджету абсолютно непередбачуваними і нестабільними.

Ще одним наслідком підвищення адвалорного акцизу може стати збільшення попиту на нелегальну тютюнову продукцію. Цього року частка контрабандних сигарет в Україні може вирости до 6,9% ринку тютюнових виробів, а держбюджет через це вже втратив більше 4 млрд грн. Високий адвалор, швидше за все, підштовхне багатьох українців до купівлі нелегальної продукції. Тому його потрібно не підвищувати, а знижувати, що роблять багато країн Європи, дотримуючись рекомендацій міжнародних експертів.