UA / RU
Підтримати ZN.ua

Воєнний час: чи передбачена компенсація військовому, що отримав поранення під час бойового завдання

В українському законодавстві є відповідь на це питання.  

Через повномасштабне вторгнення РФ в Україні оголошена загальна мобілізація і воєнний стан. Державою передбачено низку виплат військовим, які стали на захист нашої країни. У тому числі і у випадках їх поранень.

Читайте також: Мобілізація в Україні: як військовому одержати компенсацію вартості речового майна

Юрист Костянтин Грітчин розповів, що такі виплати регламентуються декількома постановами Кабінету Міністрів України.

В пункті 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» сказано, що відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100 000 грн, слід включати також осіб які: у зв’язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов’язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров’я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.

Детальніше питання виплати додаткової винагороди регулюється рішенням Міністерства оборони України від 23.06.2022 №912/з/29, в якому зазначено, що документальне підтвердження вказаних вище фактів здійснюється на підставі:

При цьому відряджені військові підтверджують безпосередню участь у бойових діях або заходах довідкою керівника органу військового управління, штабу угруповання військ (сил), штабу тактичної групи, командира військової частини (установи, навчального закладу), до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець.

Виплата здійснюється на підставі наказів:

При цьому в цих наказах про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100 000 гривень за місяць обов’язково зазначають підстави для його видання з посиланням на бойовий наказ (бойове розпорядження) тощо.

Такі накази за минулий місяць мають бути видані до п’ятого числа поточного місяця на підставі рапортів командирів підрозділів.

Таким чином, для виплати винагороди необхідно звернутись до командира військової частини з проханням видати наказ на перерахування винагороди. Якщо відбулось звільнення можна звернутись до районного ТЦКСП за місцем проживання.

Виплата компенсації внаслідок інвалідності військового

У разі встановлення інвалідності внаслідок наслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов’язків військової служби, згідно п.6,11-14 Постанови КМУ - № 975 від 25 грудня 2013 року одноразова грошова допомога призначається і виплачується військовослужбовцю (крім військовослужбовця строкової служби), інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов’язків військової служби або внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням ним обов’язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі:

Військовослужбовець, військовозобов’язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи:

Також треба підготувати банківські реквізити, на які перерахують кошти.

Для отримання грошової допомоги необхідно звертатися:

Якщо після призначення одноразової грошової допомоги за її одержанням звертаються інші особи (члени сім’ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), питання щодо розподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

Нагадаємо, які виплати можуть отримати військові під час лікарняного.