Серед розвинутих країн G20 Австралія є одним із найменших донорів України, незважаючи на те, що вона є основним непрямим економічним бенефіціаром війни, пише Bloomberg.
Згідно з підрахунками Джеймса Макінтайра з Bloomberg Economics, колишнього урядового економіста, за 15 місяців після того, як Москва почала вторгнення, різке зростання цін на енергоносії та інші товари принесло Австралії близько 150 мільярдів австралійських доларів (102 мільярди доларів США).
Це спонукало консервативну опозицію Австралії та науковців вимагати від уряду більшої підтримки воюючої країни.
Міністерство оборони України звернулося до Австралії з проханням надати частину з 59 танків M1A1 Abrams, які вона отримала від США більше 15 років тому, тепер, коли Канберра збирається придбати більш сучасні їх версії. Запит надійшов напередодні саміту НАТО в Литві у липні, який планує відвідати також прем’єр-міністр Австралії Ентоні Албанезе.
«Існує ризик того, що Австралію розглядатимуть як стратегічних сторонніх спостерігачів — ми добре говоримо, але насправді ми не робимо багато в практичному плані. Уряду Австралії дійсно варто активізуватися», — вважає Малкольм Девіс, старший аналітик Австралійського інституту стратегічної політики в Канберрі.
Раніше цього місяця міністр оборони Річард Марлз відкинув твердження про те, що Австралія зробила недостатньо, заявивши Bloomberg Television, що його країна є найбільшим джерелом допомоги Україні в Індо-Тихоокеанському регіоні за межами США.
«В Європі та в самій Україні розуміють, що Австралія перевершує свою вагу у підтримці України», — наголосив Марлз.
Україна прагне отримати більше летальної допомоги та додаткової вогневої потужності від таких великих військових держав, як Австралія, Канада, Норвегія та Швеція.
Хоча військова допомога з Австралії сама по собі може мало змінити ситуацію на полі бою, вона допомагає підтримувати потік зброї до Києва та може заохотити інших, зокрема Південну Корею, яка досі вагається щодо поставок зброї Україні.
Незважаючи на те, що Австралія знаходиться на іншому кінці світу, на неї з самого початку вплинула військова кампанія Москви проти її сусіда: у 2014 році,38 громадян Австралії загинули коли російські сепаратисти на сході України збили літак рейсу МН17 Малайзійських авіаліній.
Австралія почала допомагати Україні незабаром після вторгнення Москви в лютому 2022 року, надавши, серед іншого, 90 захищених транспортних засобів, артилерію, обладнання для розмінування, безпілотні літальні апарати та протитанкову зброю.
«Причина, по якій ми це робимо, незважаючи на те, що Україна знаходиться далеко від Австралії, полягає в тому, що ми бачимо, що тут йдеться про саму святість глобального порядку, заснованого на правилах», — сказав Марлз про допомогу Австралії.
У бюджеті 2021 року податкові надходження австралійських компаній на наступний фінансовий рік прогнозувалися на рівні 82,3 мільярда австралійських доларів, а на 2023 — на рівні 70 мільярдів. Натомість дані про виконання бюджету свідчать, що у 2022 році надходження становили 123,3 мільярда австралійських доларів — на 41 мільярд більше, ніж прогнозувалося. За словами Джеймса Макінтайра, у 2023 році прогнозується збільшення надходжень до 138,4 мільярда австралійських доларів — на 68 мільярдів більше, ніж планувалось.
«Сплеск доходів від експорту затьмарює навіть бум гірничодобувної промисловості 2000-х років. Крім того, відбулося фіскальне підвищення, коли різке зростання прибутку від видобутку принесло компаніям неочікуваний податковий дохід, що, у свою чергу, призвело до несподіваного профіциту державного бюджету», — наголошує Макінтайр.
Водночас, бюджет Австралії минулого місяця не передбачав жодного додаткового фінансування для підтримки України.
«Зобов'язання Австралії не встигають за нашими партнерами. Інші країни, які не входять до НАТО, дедалі більше затьмарюють підтримку Австралії», — заявила опозиційна Ліберальна національна коаліція в листі до Марлза та міністра закордонних справ Пенні Вонг, закликаючи їх посилити підтримку.
Місцеві ЗМІ повідомляють, що Австралія планує надати Україні більше допомоги, включаючи бронетехніку, зняті з експлуатації винищувачі, танки та інше обладнання, однак офіційного оголошення досі не було.