У першому півріччі 2013 року у "Віснику державних закупівель" були оприлюднені дані про тендери на 131,94 млрд грн. Тоді як у минулому 2012 році за цей же період було відомо про тендери на вдвічі більшу суму 307,75 млрд грн, йдеться в дослідженні "Наших грошей".
Різке скорочення публічних даних про тендери сталося після ухвалення у липні 2012 року змін до закону про держзакупівлі, які дозволили державним підприємствам не публікувати у "ВДЗ" дані про свої закупівлі за власні кошти.
Ці зміни були розроблені Кабміном, прийняті Верховною Радою остаточно підписані президентом Віктором Януковичем у серпні 2012 року.
Так, перестали публікувати свої тендери такі великі підприємства, як Одеський припортовий завод (ОПЗ), "Турбоатом", "Електроважмаш", "Київміськбуд". За даними "Наших грошей", також практично перестали оприлюднити дані підприємства вугледобувної галузі (у 2012 році провели тендери на 28 млрд грн), заводи зі структури "Укрзалізниці".
Як раніше стало відомо ZN.UA, СБУ оцінила збитки від корупції при держзакупівлях у 35-52 млрд грн, або 10-15% витрат держбюджету. Щоб вивести держзакупівлі "з тіні", СБУ запропонувала Кабміну внести ряд важливих змін до профільного закону.
Нагадаємо, що закупівлі держпідприємств за власні кошти були виведені з-під дії профільного закону у липні 2012 року голосами Партії регіонів, КПУ і фракції Народної партії Володимира Литвина. Відповідний закон був підписаний Віктором Януковичем, незважаючи на заперечення представників ЄС, громадських організацій та мас-медіа України.
Так, в одному з останніх звітів Європейської комісії вказується на стурбованість ЄК прозорістю держзакупівель. У своїх рекомендаціях Єврокомісія порадила "зупинити і розвернути в іншому напрямку регрес", який мав місце у 2012 році у сфері державних закупівель та бюджетної прозорості.
Щоб виправити ситуацію, до Верховної Ради був поданий законопроект №2207, розроблений групою народних депутатів від опозиції. Він дозволяє підприємствам і далі не проводити тендери при закупівлі за власні кошти, але зобов'язує їх публікувати дані про закупівлі та постачальника. Поки що цей законопроект не зміг потрапити на розгляд у парламенті. !zn
Читайте також:
СБУ запропонувала вивести "з тіні" закупівлі держпідприємств
Донецька область виявилася лідером за порушеннями у сфері держзакупівель
Група Януковича отримала кожну 4-ту гривню на "вугільних" держтендерах