Наглядові ради "Нафтогазу України" і "Магістральних газопроводів України" підписали "Меморандум про взаєморозуміння щодо відділення оператора газотранспортної системи (анбандлінга)". Про це повідомили у прес-службі "Нафтогазу".
Укладений меморандум повинен визначити загальне розуміння процесу анбандлінгу і проміжних заходів, які необхідно буде прийняти для реалізації відділення оператора ГТС по моделі OU (відокремлена власність) з дотриманням міжнародних зобов'язань України та положень національного законодавства до 1 січня 2020 року.
Також цей документ повинен визначити, як буде проходити процес анбандлінга, враховуючи відмову "Газпрому" прийняти нову нормативну базу України і зробити відповідні зміни в контракт на транзит з "Нафтогазом", дія якого закінчується 31 грудня 2019 року.
Наглядові ради погодилися, що до цього терміну будь-яка втрата "Нафтогазом" або "Укртрансгазом" контролю над активами, які використовуються для транзиту газу без згоди "Газпрому" можуть створити значні фінансові ризики.
Так, це може поставити під серйозну загрозу надійність поставок газу європейським споживачам.
Таким чином, позиція "Газпрому" робить неможливим проведення процесу анбандлінга до 1 січня 2020 року.
Сторони погодили, що процес анбандлінга буде координуватися Комітетом з питань етики та відокремлення діяльності з транспортування природного газу наглядової ради "Нафтогазу", а представники наглядової ради МДУ будуть виступати в якості радників Комітету.
З урахуванням цього, наглядові ради мають намір розробити і запропонувати українському уряду спільний план проміжних заходів для реалізації анбандлінгу ГТС до 1 січня 2020 року.
У лютому Кабмін схвалив документ, який визначає строки відділення від "Нафтогазу" функції транспортування і зберігання газу (анбандлінг).
Міжвідомча комісія з розслідування причин невиконання плану анбандлінга запропонувала внести зміни у статут "Нафтогазу", якими Кабміну передаються повноваження прямого управління ПАТ "Укртрансгаз".
DT.UA писало про те, що у НАК "Нафтогаз України" ініціюють створення нового оператора ГТС, але це має бути не ПАТ "Магістральні газопроводи України".
Детальніше про створення нового оператора ГТС читайте у матеріалі Алли Єрьоменко "Камінь спотикання - ГТС" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".