«У 2009 році врожай вівса в Україні склав 731 тис. тонн, у 2010 році - 458 тис. тонн. Тобто тільки 63% від рівня 2009 року. Щодо вівса ми маємо практично таку ж тенденцію, як і щодо гречки, - поступове зниження виробництва, і це відображає загальну тенденцію українського сільського господарства: значна увага сільгоспвиробників до більш прибуткових культур, внаслідок чого сегментні культури випадають. Ця тенденція сформувалася не в минулому році, а триває кілька років», - сказав В.Лапа.
За його словами, ціна на вівсяну крупу залежить від запасів вівса. «За даними Держкомстату про наявність зерна на підприємствах, які займаються переробкою і зберіганням, на 1 березня 2010 року запаси вівса були 33 тис. тонн, а на 1 березня 2011 року - 5,2 тис. тонн, тобто зниження майже у 6 разів. Не можна сказати, що запаси вівса зараз достатні. Такий порівняно низький показник запасів впливає на динаміку цін», - пояснив В.Лапа.
На думку експерта, до надходження нового врожаю на ринок навряд чи можна чекати зниження цін. «А подальше підвищення ціни буде залежати не тільки від наявності зерна, але і від платоспроможності споживачів, але виключати цього не варто», - додав він.
В.Лапа уточнив, що «якщо дивитися на динаміку запасів, то (існують) дві проблемні позиції - це овес і гречка», стосовно інших культур нестачі зерна немає.
Нагадаємо, що останнім часом суттєво подорожчала вівсянка, яка може повторити долю гречки, що зникла з прилавків магазинів.
За матеріалами УНІАН